Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 20:25
Reklama
Reklama
Reklama

System kaucyjny napędza rynek pracy i wykreował nowy zawód

Na rynku pracy pojawił się nowy zawód. Firmy szukają kierowców odbierających ze sklepów opakowania objęte systemem kaucyjnym. Chętnych nie brakuje.
System kaucyjny napędza rynek pracy i wykreował nowy zawód
Pojawił się nowy zawód - odbieracz opakowań objętych systemem kaucyjnym.

Autor: ChatGPT

Źródło: ChatGPT

System kaucyjny w Polsce zaczyna tworzyć zupełnie nową specjalizację na rynku pracy. Firmy logistyczne i operatorzy obsługujący zwroty opakowań poszukują – jak podaje „Fakt” – kierowców odpowiedzialnych za odbiór worków z butelkami i puszkami ze sklepów. 

W niektórych ofertach wynagrodzenie sięga ok. 5 tys. zł netto miesięcznie, a pracownicy otrzymują także samochód służbowy.

Praca nie jest specjalnie wymagająca

Praca takiego kierowcy polega na odbieraniu ze sklepów worków z opakowaniami objętymi systemem kaucyjnym i przewiezieniu ich do magazynów, centrów logistycznych lub punktów sortowania. 

Kierowcy nie zajmuje się obsługą butelkomatów – worki są przygotowane wcześniej przez pracowników sklepów. Kluczowe są terminowość odbiorów i dobra organizacja tras.

Ile można w ten sposób zarobić? W jednym z warszawskich ogłoszeń opisywanych przez „Fakt” oferowano ok. 5 tys. zł netto oraz samochód służbowy. W innych regionach pojawiały się oferty na poziomie 7-8 tys. zł brutto. 

Część pracodawców oferuje premie uzależnione od liczby wykonanych kursów.

Zapotrzebowanie na takich kierowców będzie rosło

Pracodawcy przyznają, że zainteresowanie ogłoszeniami jest bardzo duże. W jednym z przypadków opisywanych przez media rekrutację zakończono bardzo szybko, ponieważ zgłoszeń napłynęło znacznie więcej, niż się spodziewano. W innym przedsiębiorca informował o ponad stu kandydatach już w pierwszym dniu publikacji ogłoszenia. 

To efekt rozwoju systemu kaucyjnego, który – oprócz zmian w handlu i gospodarce odpadami – generuje również nowe miejsca pracy w logistyce i transporcie. Eksperci spodziewają się, że wraz ze wzrostem liczby punktów zbiórki zapotrzebowanie na takich kierowców będzie rosło.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

na plus to 26.06.2026 12:41
i bardzo dobrze !

wolny rynek 26.06.2026 11:13
To naturalny proces, że duże zmiany systemowe, jak kaucje w całym kraju, tworzą nowe nisze. Sklepy same by tego logistycznie nie udźwignęły, bo zaplecza mają ograniczoną pojemność. Kluczem będzie tu optymalizacja tras tych kierowców – jeśli operatorzy logistyczni dobrze to poukładają, to 5 tysięcy netto przy obecnym braku rąk do pracy w transporcie wcale nie jest wygórowaną stawką. Zapotrzebowanie będzie tylko rosło.

na plus 26.06.2026 11:13
No i super, kolejna opcja na zarobek bez konieczności siedzenia w biurze. Dla młodych bez doświadczenia idealna sprawa na start.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: M Treść komentarza: Szczerze mówiąc, nie wiedziałem o tej przeszłości piłkarskiej B.R.O, to mega ciekawe. Zazwyczaj raperzy nawijają o tym, jak ciężko mieli na podwórku, a tu gość miał realną szansę na sportową karierę w Polonii i rzucił to dla muzyki. W sumie w jego kawałkach czuć taką sportową motywację, teraz to wszystko układa się w logiczną całość. Artykuł sztos, dzięki za info! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 18:43 Źródło komentarza: Koncerty Tymka i B.R.O. Bezpłatne występy podczas Dni Cedyni Autor komentarza: Grzegorz Treść komentarza: U nas w gminie już powiesili ogłoszenia o karach za podlewanie z sieci. I bardzo dobrze, bo trawa odrośnie, a bez wody do picia to słabo widzę to lato. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 18:39 Źródło komentarza: Susza hydrologiczna w Polsce. Gminy wprowadzają zakazy i ostrzegają przed pustymi kranami Autor komentarza: Józefa Treść komentarza: Klasyka gatunku. Nowa miotła robi czystki, a cierpią na tym najmłodsi. Współczuję rodzicom z Kołbacza. 8 nauczycieli to za dużo. Chyba, ze jest jakieś uzasadnienie o którym się dowiemy. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 18:25 Źródło komentarza: Smutny koniec roku szkolnego. Co będzie z naszymi dziećmi? Autor komentarza: fan Czciborzan Treść komentarza: Fajnie, że organizatorzy Dni Cedyni łączą nowoczesne brzmienia z lokalnymi akcentami. Zespół Czciborzanie to klasyk na takich imprezach i miło, że dostają szansę pokazać się szerszej publiczności przed takimi mainstreamowymi markami jak Tymek. To buduje fajną tożsamość regionu, a sam amfiteatr na skraju parku krajobrazowego ma nieziemski klimat wieczorem. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 18:24 Źródło komentarza: Koncerty Tymka i B.R.O. Bezpłatne występy podczas Dni Cedyni
Reklama Mrówka
Reklama
Reklama
Reklama