Budynek przedszkola jest w opłakanym stanie - ocenia czytelniczka

  • 16.09.2018, 19:35 (aktualizacja 16.09.2018 20:47)
Budynek przedszkola jest w opłakanym stanie - ocenia czytelniczka
Zwracam się z prośbą o podjęcie tematu dotyczy, Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka w Gryfinie, filia przy ul. Sprzymierzonych 5. Budynek, w którym znajduje się przedszkole jest delikatnie ujmując w opłakanym stanie. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się budynek Starostwa, zaś nieznacznie dalej budynek Gminy.

W obydwu budynkach zasiadają włodarze, którzy sprawują władzę wśród naszej lokalnej społeczności. Odpowiadają za to co dzieje się w naszej gminie, powiecie. Wybierani są przez społeczeństwo w demokratycznych wyborach samorządowych, więc powinni działać na rzecz tego właśnie społeczeństwa. Oba budynki są w bardzo dobrym stanie, odnowione (warunki pracy są bardzo ważne ,/czego nie neguję/ do podejmowania ważnych decyzji na rzecz lokalnej społeczności). Wracając jednak do sprawy przedszkola przy ul. Sprzymierzonych.

Pytania do władz

Czy władze zdają sobie sprawę jak ten budynek wygląda, w jakim jest stanie się znajduje? Stare drewniane okna, sypiąca się elewacja, pękające mury. Już na pierwszy rzut oka wygląda, że budynek od lat nie był remontowany. Czy budynek spełnia wymogi pod względem norm prawnych? Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku 5-6 lat, 3-4 latki mają do dyspozycji budynek przy ul. Krzywoustego 5, który na szczęście jest w znacznie lepszym stanie niż ten omawiany. Czy ktoś z osób odpowiedzialnych za przedszkola (i nie nawiązuję do Pani Dyrektor, bowiem to nie ona decyduje o przeznaczaniu funduszy z budżetu Gminy) odwiedził to miejsce i zobaczył jak ono w rzeczywistości wygląda?

Niektórzy mają trochę lepiej

Chyba "najlepiej" mają 5-latki, których sale znajdują się w piwnicy budynku (wejście od strony Starostwa, placu zabaw w przedszkolu). Szatnia dla tych dzieci jest zaraz za drzwiami wejściowymi , tuż obok znajduje się łazienka (z dwoma toaletami i dwoma umywalkami). Teraz kiedy pogoda jest jeszcze łaskawa, nie ma problemu, dzieci mogą się przebrać, nie marzną, jednak kiedy nadejdzie jesień, zima i temperatury znacznie spadną nie wyobrażam sobie jak te dzieci mają się przebierać w takiej szatni, korzystać z toalety. Co prawda przy drzwiach wejściowych jest kotara, która ma teoretycznie niwelować odczucie chłodu po otwarciu drzwi, jednak czy test to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Czy nasi włodarze chcieliby po przyjściu do pracy przebierać się w szatni, zaraz za drzwiami wejściowymi, korzystać z łazienki przy drzwiach wejściowych (kiedy temperatura spadnie poniżej zera). Orzeźwiający chłód może wpłynąłby na ich racjonalny sposób myślenia.

Szatnia i toaleta nie w tym miejscu

To są małe dzieci, które trzeba przebrać, zimą dzieci rozbierają się do bielizny i przebierane są przez rodziców w lżejsze ciuszki. Jak można zrobić szatnię , toaletę w takim miejscu. Wystarczyłoby dobudować mały ganeczek, do którego bezpośrednio wchodziłoby się i cały chłód niosący się do pomieszczenia po otwarciu drzwi nie byłby aż tak odczuwalny. Tu zapewne kłania się prawo budowlane i znając życie setki pozwoleń i przepisów. Całe to błoto (po deszczu, śniegu) pozostawać będzie w szatni, przez którą dzieci chodzą do łazienki. Przecież stwarza to zagrożenie dla zdrowia i życia tych dzieci. Czy ktoś odpowiedzialny za stan przedszkoli w naszym mieście zdaje sobie sprawę z tego tak wygląda rzeczywistość. Bardzo proszę o podjęcie tego tematu, niech osoby odpowiedzialne wypowiedzą się na ten temat. Chyba, że ich zdaniem jest to jak najbardziej dopuszczalne i normalne. Nadmieniam jeszcze,iż część dachu od strony Starostwa została wymieniona, przypadek? czy też ta strona była w najgorszym stanie?

Jeszcze zdjęcia
W załączeniu przesyłam zdjęcia, które nie są może najlepszej jakości i nie odwzorowują rzeczywistości, ale po podjęciu tematu będziecie Państwo w stanie sami zweryfikować zastaną rzeczywistość. Niestety nie ma zdjęć z wewnątrz ale w dobie RODO starłam się aby unikać osób na zdjęciach.
z pozdrowieniami, mama przedszkolaka

 
 

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (79)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

bezimienna
bezimienna 20.09.2018, 11:37
Ten budynek w takim stanie był w czasach, kiedy tam do podstawówki chodziłam. Lat temu 20.
memory
memory 21.09.2018, 13:09
Chyba jednak wtedy było bardziej zadbane.
Gryfinianin
Gryfinianin 18.09.2018, 17:07
Byłem w środku i mogę napisać że mam 40 lat ale bałem się że schody i powała ( bo stropu to tam chyba nie ma) sie zapadną pod moimi nogami...! Tam pachnie tragedią!
Mama pięciolatka
Mama pięciolatka 18.09.2018, 10:16
Nie przesadzajmy. Moje dziecko też chodzi do tego przedszkola i jakoś nie przeszkadza mi to, że są stare okna i niezbyt "ciekawa" elewacja. Ważne, że Panie są super i że widać efekty jeśli chodzi o poziom nauczania.
ale tu nie mówimy o przedszkolankach a o władzy
ale tu nie mówimy o przedszkolankach a o władzy 18.09.2018, 10:39
jak mieszkasz w gminnej kamienicy - faktycznie różnicy nie ma. W tej kadencji na remonty budynków gminnych - zero...
małe kroki i trochę skromności
małe kroki i trochę skromności 17.09.2018, 16:18
Ale to nie chodzi żeby wszystkie budynki przez 4 lata przeszły generalne remonty. Ale chociaż JEDEN w ciągu kadencji można byłoby jednak zrobić...

Albo przynajmniej okna wymienić – chociaż kilka...
zła
zła 17.09.2018, 18:00
Dla powiatu na halę za 15 milionów mają z gminnego - chociaż uczciwa cena sali gimnastycznej to 2-4 miliony...

A tu ZERO przez cztery lata...

Nawet "wiatrołapu" przed wejściem - zdaje się, że to niewielki koszt a w zimie wielka ulga...
.......
....... 17.09.2018, 17:14
No tak popatrz ile kadencji minęło a w przedszkolu nic nie było robione
i teraz jak nastał Sawaryn w ciągu jednej kadencji musi wszystko naprawić a czemu nie pisaliście cztery pięć sześć lat temu ? Nikt nic nie mówił panowała cisza. Dwanaście długich lat rządzili poprzednicy i co oni takiego zrobili w tych przedszkolach ? A nic nie zrobili ta władza postawiła nowy piękny żłobek o jakim inne gminy mogą sobie pomarzyć i to w ciągu jednej kadencji. Dajcie im czas wyremontują i ten ale z pustego to i Salomon nie naleje wszystko w swoim czasie.
do Pawełka
do Pawełka 17.09.2018, 17:43
Zobacz ile remontów w przedszkolach było zrobionych, Pawełku. Nie wszystko za Długoborskiego....

Ty nawet nie rozumiesz - przez 4 lata NIE ZROBILIŚCIE NIC W TYM PRZEDSZKOLU.

Nie gadaj o poprzednich kadencjach. Pokaż co w tym przedszkolu zrobiłeś w tej...
er
er 17.09.2018, 16:56
Okna plastikowe już, będą w Gimnazjum demontować i wstawiać nowsze, może da się je wykorzystać?
Go
Go 17.09.2018, 14:08
Ja omijam to miejsce...nie korzystam z przedszkoli,które są w takim stanie( Przedszkole nr.1 im Hałabały) ! Szczerze to kibicuję i mam nadzieję na lepsza zmianę.Dzieci w piwnicy, "drzwi walą o drzwi", przeciągi, przepełnione sale! To jest tutaj normą. Interweniujcie...przede wszystkim dla swoich dzieci!!!
88
88 17.09.2018, 13:35
przedszkole ? ważne ,że wyremontowana i plebania i nowy dach na starym kościele. Okna drewniane bo to zabytkowy obiekt. Parking dla mieszkańców przy kościele na górce też powinien być doceniony, bo nagle nie ma codziennych listów od czytelników iGryfino , o braku miejsc parkingowych dla mieszkańców. Stał się cud, czy bijący dzieci katabas przestał je pisać ?
trener
trener 17.09.2018, 12:47
tę ekipę można nazwać ''fałstart''
tato
tato 17.09.2018, 11:35
Radio Szczecin emituje na swojej antenie codziennie o godzinie 12:00 program "czas reakcji" może warto poprosić redakcję radia o pomoc w tej sprawie. Pomogli już w niejednej sprawie.
Rob
Rob 17.09.2018, 09:47
Następna młoda matka co tyłko miałczeć potrafi a pewnie nic od siebie nie da. Nikt nie zmusza do korzystania z publicznego przedszkola są prywatne.
Wiktor
Wiktor 17.09.2018, 17:03
Powiedz to minister edukacji,ona ci wytlumaczy.A jak bedziesz mial dzieci to prowadzaj do prywatnego
qwerty
qwerty 17.09.2018, 17:03
Od tego jest Panstwo (tu w domysle loklane wladze)zeby zadbac o swoich obywateli,a tu chodzi o tych najmlodszych,mama pracuje i placi podatki,wiec ma prawo wymagac i dbac o swoje dzieci
oj żesz - a publiczne przedszkola to mogą być w takim stanie?
oj żesz - a publiczne przedszkola to mogą być w takim stanie? 17.09.2018, 16:00
nikt nie zmusza żeby burmistrze "miałczeli" o głos, jak dla ciebie ktoś zwracający uwagę na stan budynku "miałczy"...
rodzic
rodzic 17.09.2018, 11:30
chyba nie masz dzieci bo nie wiesz co piszesz. zapraszam na wizytację do tego przedszkola
Lilka
Lilka 17.09.2018, 10:29
Rob no tak, potraficie tylko mieć pretensje do "roszczeniowego motłochu". A może by tak poprzeć, a nawet coś zrobić w tej sprawie?
ZNÓW RŻNĄ DRZEWA W PARKU?!!!
ZNÓW RŻNĄ DRZEWA W PARKU?!!! 17.09.2018, 08:56
Skusawaryny nie mają szacunku ani do ludzi, ani budynków, ani historii ani drzew ani ptaków ani do prawa...
Panowie lubią wojnę to i dzieci w bunkrach
Panowie lubią wojnę to i dzieci w bunkrach 17.09.2018, 08:33
W 1989r. chodziłam do - tak się wtedy wydawało moim rodzicom -ostatniego przedszkola w dziurze (piwnicy) w bloku na GT obok przedszkola kolejowego. Potem była tam nawet pijalnia piwa. Kolejowe było wtedy jednym z najlepszych przedszkoli tyle, że dla dzieci kolejarzy. Marzenie każdego rodzica. No i był wtedy wyż demograficzny. Przedszkola w dziurach polikwidował Długoborski mimo wyżu, przedszkole kolejowe stało się gminnym a tu w XXI wieku odrodziły się przedszkola w dziurach. Powodzenia. Wdrażajcie ten nowy prawicowy chów człowieka. Najlepsze to jest to , że Sawaryn i Nikityński uważają, że tak powinno być i jest o.k. Tyle, że tego chyba zabraniają przepisy.
leszek
leszek 17.09.2018, 07:57
czy ktoś pamięta ile przedszkoli było ,,za komuny,,w samym nowym czarnowie trzy.teraz nawet połowy nie ma.aleśmy sami wybrali wolność .czy te szkoły i przedszkola raptem zaczęły się sypać .a kto to rządził przez 12 lat nie wasz ulubieniec.wszystkie pieniądze poszły na nabrzeze które stoi puste i tylko słychać hichot historii.ludzie sami kształtują swój byt .ale tak po polsku lepiej powiedzieć ,,TO ONI,,i znowu oni.
do leszka
do leszka 17.09.2018, 09:15
leszku, obłudniku - nabrzeże puste, bo lenie w obecnej kadencji NIC nie robią!
W przedszkolu na zdjęciu NAWET OKIEN nie wymienili - a powiatowi prezenty za 15 milionów robią...
leszek
leszek 17.09.2018, 14:11
może jestem obłudnikiem ale nabrzeze puste a śp piłat wwalił tam tyle forsy ze staeczyło by na inne sprawy.zrółb cos pokaz co na nabrzezu mozna
do obłudnika leszka
do obłudnika leszka 17.09.2018, 16:01
leszku dobrze że przyznałeś że jestes obłudnikiem. 15 milionów z gminy transferują do powiatu - a gminne placówki oświatowe w takim stanie?
proste
proste 17.09.2018, 14:50
Po prostu tercet nie potrafi zagospodarować tego daru który przejął. Temat was przerósł.
Polak
Polak 17.09.2018, 07:47
Szkoda ze za Pilata przez 12 lat wszystko remontowali a tu patrz Sawaryn w niecale 4 lata doprawadzil do ruiny miasto... nic sie nie buduje, wszystko sie sypie, Pilat to byl wlodarz. Budowal budowal remontowal a efekty widac do dzis. Jak wy sobie ludzie wyobrazacie ze ktos w ciagu jednej kadencji wyremontuje to miasto, budynki itp? skad na to brac pieniadze skoro 25procent idzie na socjal dla takich wlasnie pan ktorym sie nie chce pracowac. dostaja mieskanie socjalne, dziecko prowadzaja wlasnie do takiego przedszkola nie placac (inni musza placic). Zrezygnujmy z socjalu i dajmy to na inwestycje. A ci tacy ktorym nie chce sie pracowac niech ida pod chmurke. czemu ci pracujacy musza pracowac na tych ktorym sie nie chce ruszyc *** z domu i isc do pracy!!!!!!
Pikuś
Pikuś 17.09.2018, 12:58
Prawdziwy Polaku. Błąd Sawaryna polegał na tym że dobrał sobie do pomocy dwóch nierozgarniętych ludków. Zostawił im do zarządzania gminę a sam bawił się w wojsko i leniuchował przez 4 lata. Natomiast te dwa cymbały zamiast najpierw ogarnąć sprawy rozgrzebane, zostawili je i rozgrzebali nowe. Zostawili po sobie syf, brak planów na rozwój wnprzyszlosci.... Szkoda słów. Dlatego niech już Sawaryn nic nie robi nic nie obiecuje zabiera tych dwóch matołów i zabiera się z urzędu. Brak szaczunku dla ludzi, dla pracowników.... Ciekawe jak będą teraz się poruszać po Gryfinie? Kanałami chyba. Niech Sawaryn póki może plany z puku weźmie.
kacper
kacper 17.09.2018, 13:08
Pikuś ma rację w tym sensie, że ludzi oceniamy po rezultatach pracy, anie po intencjach.
zaniedbać stary budynek przez cztery lata = rujnować
zaniedbać stary budynek przez cztery lata = rujnować 17.09.2018, 09:11
No widzisz - wszystkie remonty to właśnie za Piłata. Obecni rujnują, nic nie robią i ZAPOWIADAJĄ, że zburzą...
haha
haha 17.09.2018, 07:40
dziecko straci zycie bo przebiera sie w szatni. juz na leb padla ta kobieta. hahahaha.
...
... 17.09.2018, 16:20
Jasne - rozpuszczalnik w wodzie pitnej też moze być "bo nikt nie umarł"... Przynajmniej od razu...
Wiktor
Wiktor 17.09.2018, 16:10
Jestes kozak?Przyjdz zima i sie przebierz w tej szatni,ha ha ha
pustynia ruina chwasty i wycięte drzewa
pustynia ruina chwasty i wycięte drzewa 17.09.2018, 07:25
Najgorsze jest to, że przez 4 lata nie zrobiono NIC! Nawet nie wymieniono okien... A to dla bogatej gminy, która dziesiątki milionów trzyma na nieoprocentowanych lokatach albo wywala na prezenty dla powiatu kilkanaście milionów naprawdę nie taki wielki wydatek... Tym bardziej że tu chodzi o dzieci w przedszkolu...
...
... 17.09.2018, 16:23
Maniera milionera, który odpowiada radnej "ja jestem od systemowych". I zapowiada burzenie pałacyku, bo "albo generalny remont za wiele milionów, albo burzyć, bo nie będzie po małym kawałku"...

I przez 4 lata nie zrobili nic... Co oznacza, że teraz zniszczenia są większe niż były...
zuza
zuza 17.09.2018, 07:03
Wożne po schodach noszą talerze,szklanki,obiad,tylko czekać tragedii ,nie raz z córką mijałam się na schodach z obładowaną wożną.To chore,w końcu ktoś poruszył ten temat ja córkę zabrałam z tego przedszkola.
zuza
zuza 17.09.2018, 06:47
Dziwię się,że tylko jedna mama to zauważyla reszta milczy.Kwestia czasu jak dojdzie do tragedii.Wożne po schodach na rękach noszą talerze,szklanki,obiad tylko czekać jak mijając wyląduje to wszystko dzieciom na głowach.Ja zabrałam córkę z tego przedszkola.
Zaniepokojona
Zaniepokojona 17.09.2018, 05:28
Inspekcja powinna tez wejsc do wnetrza przedszkola bo na samej gorze ucza sie 6 latki a podloga wola o pomoc bo jest w oplakanym stanie co daje ryzyko chodzenia po niej
Mama czterolatka
Mama czterolatka 17.09.2018, 03:44
Teraz w tej piwnicy jest grupa czterolatków. Dodam, ze rocznikowo, bo niektóre dzieci jeszcze nie skończyły czterech.
Do burniszcza - ty tam powinieneś siedzieć a nie nasze dzieci.
Do burniszcza - ty tam powinieneś siedzieć a nie nasze dzieci. 16.09.2018, 23:56
XXI wiek. Przedszkolaki trzymane są w piwnicy budynku. To chyba od niedawna bo kiedyś tego nie było. A ja myślałem, że to tylko bandyta kazirodca Fritzl chował swoją gwałconą córkę w piwnicy. A tu się okazuje , że Gryfinianie trzymają dzieci w piwnicach w przedszkolu. To zakazana działalność od 40 lat. W piwnicy nie może być przedszkola.

Pozostałe