Marcelina Chełstowska z nagrodą za plany urbanistycznej rewitalizacji miasta

  • 10.10.2018, 09:59
  • Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Marcelina Chełstowska z nagrodą za plany urbanistycznej rewitalizacji miasta
Nowe centrum z zintegrowanym węzłem przesiadkowym, pawilon wystawowy doceniony za oryginalną, rzeźbiarską formę obiektu mimo kontrowersyjnej lokalizacji oraz rewitalizacja i nowe wizje dla miast to projekty, które zwyciężyły w konkursie na „Najlepszą pracę dyplomową związaną tematycznie z Województwem Zachodniopomorskim". We wtorek, 9 października 2018 r. w Galerii Architektów Forma odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień. W spotkaniu z architektami i urbanistami wziął udział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

Konkurs Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego adresowany jest do absolwentów uczelni wyższych z całej Polski, dlatego prace napływały ze Szczecina, Łodzi, Gdańska, Poznania czy Warszawy. Zgłoszono 41 projektów. Dyplomy magisterskie i inżynierskie były rozpatrywane w trzech kategoriach tematycznych: planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne, projektowanie architektoniczne oraz architektura krajobrazu.

- Konkurs na najlepsze dyplomy ma duży potencjał. Przedstawiane prace są ambitne i świetnie wykorzystują walory historyczno-krajobrazowe regionu, ale też szukają nowych rozwiązań w przestrzeni publicznej. Gratuluję wszystkim uczestnikom ciekawych, oryginalnych i często odważnych projektów. Mam nadzieję, że przyznane wyróżnienia i nagrody przyczynią się do rozwoju państwa kariery zawodowej - mówi Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

W konkursie oceniano m.in. przydatność, walory praktyczne czy stopień trudności zastosowanego rozwiązania projektowego. Dodatkowo punktowanym kryterium było uwzględnienie w pracy zagadnień związanych z przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością i wyrównaniu ich szans.

Laureaci konkursu podkreślali, że zależało im na projektowaniu przyjaznych, ekologicznych i ciekawych przestrzeni publicznych. Zwracali też uwagę, jak było to w przypadku pracy nagrodzonej za rewitalizację Niecki Niebuszewskiej w Szczecinie, na tworzenie miejsc zielonych w mieście. Autorzy najlepszych prac otrzymali nie tylko dyplomy, ale i nagrody pieniężne. Nagroda główna to 4000 zł, a wyróżnienie 1000 zł. Promotorom docenionych w konkursie prac wręczono dyplomy.

Zwycięzców w konkursie wybrała komisja obradująca pod przewodnictwem Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Tomasza Sobieraja.

Podczas uroczystości mowa była także o wojewódzkim programie wyrównywania szans osób niepełnosprawnych i przeciwdziałaniu ich wykluczeniu społecznemu oraz pomocy realizacji na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych „Region wyrównanych szans”. Jego założenia przedstawiła Dorota Rybarska-Jarosz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

Uroczystość podsumowująca konkurs odbyła się 9 października 2018 r. w Galerii Architektów Forma na Wydziale Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (przy ulicy Żołnierskiej 50).

Konkurs rozstrzygany był po raz dziewiąty.

Szczegóły w prezentacji poniżej.

Uzasadnienia dla Nagrodzonych i Wyróżnionych prac.

Kategoria 1 – Planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne

NAGRODA dla: Krzysztofa Pawłowskiego: praca nr 16 pt. „Zintegrowany węzeł przesiadkowy w Kołobrzegu”

Praca została nagrodzona za ambitną próbę „zszycia miasta” podzielonego infrastrukturą kolejową i wykorzystania różnorodnych funkcji związanych z mobilnością: kolej, autobus, samochód, rower, pieszy do wykreowania nowego centrum Kołobrzegu. Zaprojektowany, zintegrowany węzeł przesiadkowy jest ciekawym przykładem interwencji urbanistyczno-architektonicznych w strukturze miejskiej nadmorskiego ośrodka turystyczno-uzdrowiskowego z dużym potencjałem.

WYRÓŻNIENIE dla: Marceliny Chełstowskiej: praca nr 14 pt. „Kompleksowa rewitalizacja urbanistyczna w skali małego miasta – przypadek Trzcińska-Zdroju”

Praca została wyróżniona za wyważone interwencje urbanistyczne w strukturze małego miasta o wysokich walorach historyczno-krajobrazowych, ukierunkowane na odnowę zabytkowej tkanki miejskiej i wykreowanie nowych przestrzeni publicznych o zróżnicowanym programie i charakterze.

Kategoria 2 – Projektowanie architektoniczne

NAGRODA dla inż. arch. Mikołaja Strzelczuka : praca nr 13 pt. „Pawilon wystawowy”

Praca została nagrodzona za oryginalną, rzeźbiarską formę obiektu mimo kontrowersyjnej lokalizacji z uwagi na bliskie sąsiedztwo jednego z symboli Szczecina- Zamku Książąt Pomorskich.

WYRÓŻNIENIE dla mgr inż. arch. Joanny Bilskiej : praca nr 12 pt. „Przylądek pokoleń. Koncepcja zagospodarowania terenów nadwodnych w rejonie Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Szczecinie-Dąbiu”

Praca została wyróżniona za umiar w zagospodarowaniu terenu dawnego portu nad jeziorem Dąbie i dawnych spichlerzy, z wykorzystaniem ich na cele kultury i sztuki. Ciekawy program i sposób adaptacji obiektów do nowych funkcji przeprowadzono z poszanowaniem historii i walorów krajobrazowych.

Kategoria 3 Architektura krajobrazu

NAGRODA dla inż. arch. Justyny Gottuk i Małgorzaty Suder: praca nr 3 pt. „Rewitalizacja i nowe wizje dla Niecki Niebuszewskiej w Szczecinie. Koncepcja przekształceń przy Rondzie Giedroycia”

Praca została nagrodzona za odważną interwencję porządkującą funkcjonalnie i kompozycyjnie zdegradowaną krajobrazowo część miasta, ukierunkowaną na rewitalizację środowiskową, podnoszącą jakość życia.

WYRÓŻNIENIE dla Agnieszki Polińskiej : praca nr 15 pt.: „Koncepcja przekształceń urbanistycznych obszaru centrum miasta Ińsko”

Praca została wyróżniona za ciekawy pomysł łączenia elementów zabudowy, wody, zieleni i małej architektury w kompozycji proponowanej odbudowy zniszczonej części miasta na styku lądu i jeziora Ińsko.

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

JA2
JA2 10.10.2018, 15:02
A my mamy w Gryfinie na etacie architekta miejskiego i co żadnej wzmianki ani nagrody.
ciocia
ciocia 10.10.2018, 11:58
Gratulacje Marcelinko!

Pozostałe