Siłaczki w Gryfinie - przedpremiera filmu o polskich sufrażystkach

  • 22.11.2018, 22:23 (aktualizacja 22.11.2018, 23:29)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Siłaczki w Gryfinie - przedpremiera filmu o polskich sufrażystkach Kadr z filmu "Siłaczki".
Z okazji setnej rocznicy przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce, Gryfiński Kolektyw Kobiet - wicepełnomocniczka Kongresu Kobiet w Gryfinie oraz Stowarzyszenie Razem na Plus z Gryfina zapraszają 4 grudnia 2018 r. o godz. 12.00 do kina Gryf w Gryfinie na przedpremierowy pokaz fabularyzowanego dokumentu o polskich sufrażystkach pt. "Siłaczki". W rolach głównych występują m.in. Maria Seweryn, Klara Bielawka, Marta Ojrzynska.

W spotkaniu udział wezmą twórcy filmu: Marta Dzido i Piotr Śliwowski oraz Iwona Lech-Kamińska, jedna z aktorek biorących udział w filmie.

O filmie: Siłaczki to pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet.
Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski - twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu o bohaterkach rewolucji Sierpnia 80 "Solidarność według kobiet".

Siłaczki to opowieść o naszych prababkach, dzięki którym mamy dziś prawo głosu . Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.
Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana - nie bez powodu - papieżycą feminizmu.

Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet! Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki - to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki.
O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska - Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!

SIŁACZKI
reż. Marta Dzidoo, Piotr Śliwowski
zdjęcia: Michał Wiśniowski
występują: Maria Seweryn, Marta Ojrzyńska, Klara Bielawka


produkcja/dystrybucja: Fundacja Obiektyw-Na
koprodukcja: Dom Spotkań z Historią, Krakowskie Biuro Festiwalowe
współpraca: Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa
dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”,
wsparcie: Miasto Poznań
oraz Uczestnicy aukcji crowdfundingowej na Polak Potrafi
czas trwania : 75 minut
premiera: 26.01.2019
zwiastun:
https://www.youtube.com/watch?v=PXMtw216a0k

Pokaz filmu „Siłaczki” odbywa się we współpracy z burmistrzem Miasta i Gminy Gryfino, Gryfińskim Domem Kultury oraz przy dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Pokaz filmu odbywa się w ramach obchodów 100 – uzyskania przez Polski praw wyborczych. Godzina wydarzenia sprzyja zaproszeniu i udziale w przedsięwzięciu młodzieży z gryfińskich szkół, którzy już potwierdzili swój liczny udział. Do udziału w seansie zapraszamy również wszystkie zainteresowane osoby. Mile będą widziane przebrania tj. stroje z epoki XX-lecia międzywojennego.

Udział w pokazie jest bezpłatny! Chęć udziału prosimy zgłaszać na adres: [email protected]

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ślepa uliczka - feminizm
ślepa uliczka - feminizm 26.11.2018, 16:01
Prawo to jest bardziej symboliczne, niż realne, bo z reguły żony głosują tak jak mężczyźni, a także z reguły kobiety nie wchodzą do polityki co wynika z tego, że nie czuja takiej potrzeby i w związku z tym mniej się w niej orientują, czyli ich głos często jest efektem emocji, nawet dośc często kierują się tym, czy kandydat jest przystojny. Liczba radnych niech was nie zmyli, owszem liczba kobiet jest stosunkowo znaczna, ale nie przeważająca, a najważniejsze funkcję w państwie, samorządzie w większości sprawuja mężczyźni.Wynika to z różnic między płciami, jak wiadomo mężczyzn bardziej interesuje to, jak rzadzic rzeczami, strukturami, światem, a kobiety bardziej interesują relacje międzyosobowe. Ich myslenie jest bardziej intuicyjne, co związane jest z lepszymi połaczeniami półkul mózgowych. Słabsze ich połączenie u mężczyzn sprawia, że analiza lepiej im idzie, że sfery emocjonalne nie mieszają się z analitycznymi i decyzyjnymi. Tak Bóg stworzył świat, a wiele nieszczęść dziś wynika z odwracania tego porządku.
Yoop!
Yoop! 23.11.2018, 09:01
O prawa kobiet m.in. do głosowania walczyły kobiety z Ligi Narodowej a póżniej Narodowej Organizacji Kobiet: Cecylia Niewiadomska (opracowała podręcznik do nauki j.polskiego, stylistki i gramatyki), Gabriela Balicka, Zofia Sokolnicka, Zofia Kirkor-Kiedroniowa, Ludwika Dobrzyńska-Rybicka i wiele wiele innych. Warto też wspomnieć,że sufrażystki głosiły hasła obrony rodziny i życia nienarodzonych w przeciwieństwie do dzisiejszych czarno-protestówek.....
kobieta
kobieta 23.11.2018, 08:34
Niektóre kobiety o tej godzinie będą w pracy, niestety. Dziwna pora na film...
Ewa
Ewa 23.11.2018, 08:29
Wspaniale!
zero
zero 23.11.2018, 08:08
feministki i kodziary

Pozostałe