Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019

Oddawali krew aby ocalić życie [WIDEO]

  • 17.02.2019, 12:57 (aktualizacja 17.02.2019, 14:28)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Oddawali krew aby ocalić życie [WIDEO] Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cedyni Monika Nawrot oddaje krew.
- Zapraszamy wszystkich mieszkańców z gminy Cedynia i regionu na oddawanie krwi. Akcja odbywa się 17 lutego od 10:00 do 14:00 w Cedyni przy ulicy Czcibora 26a, czyli przy remizie OSP - mówią druhowie z OSP KSRG Cedynia.

Akcja "Oddaj krew - ocal życie" jest akcją wyjazdową pobierania krwi. Na miejsce przyjechał mobilny punkt poboru krwi.

Organizatorem akcji jest OSP Cedynia przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie.

Krew to lek, którego nie da się niczym zastąpić. Pomoc przy jej pozyskiwaniu powinna być naszym wspólnym celem, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy my lub nasi bliscy będą jej potrzebować.

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu przedstawiającego akcję poboru krwi w Cedyni:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

KTO MOŻE ODDAĆ KREW?

1.OSOBA KTÓRA UKOŃCZYŁA 18 LAT
2.OSOBA WAŻĄCA POWYŻEJ 50 KG
3.OSOBA ZDROWA

NIE MOGĄ ODDAWAĆ KRWI OSOBY CHORE (PRZEWLEKLE)

-NA SERCE (NADCIŚNIENIE, WADY SERCA), ALERGIA, ASTMA OSKRZELOWA, TARCZYCA, CUKRZYCA, ŁUSZCZYCA, PADACZKA, CHOROBY PSYCHICZNE

DYSKWALIFIKACJA NA 6 MIESIĘCY

-TATUAŻ, PIERCING
-ZABIEGI OPERACYJNE
-AKUPUNKTURA (ZABIEGI NAKŁUWANIA CIAŁA)
-CIĄŻA I OKRES KARMIENIA PIERSIĄ

DYSKWALIFIKACJA NA 2 TYGODNIE

-GRYPA, PRZEBYTE PRZEZIĘBIENIE, PRZYJMOWANIE ANTYBIOTYKÓW

DYSKWALIFIKACJA NA 7 DNI

-PRZYJMOWANIE LEKÓW: ASPIRYNA, APAP, GRIPEX i itp.
- USUWANIE ZĘBA, LECZENIE KANAŁOWE
- OPRYSZCZKA
- OKRES MIESIĄCZKI I 3 DNI PO JEJ ZAKOŃCZENIU

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ODDANIA KRWI?

1. BYĆ WYSPANYM I WYPOCZĘTYM
2. ZJEŚĆ LEKKOSTRAWNE ŚNIADANIE!!!
3. WYPIĆ OK. 2 LITRÓW PŁYNÓW: HERBATA, WODA, SOK
4. OGRANICZYĆ PALENIE PAPIEROSÓW
5. NIE PIJEMY ALKOHOLU

KORZYŚCI Z ODDAWANIA KRWI

1.KONTROLA SWOJEGO ZDROWIA (MORFOLOGIA KRWI)
2.OZNACZENIE GRUPY KRWI
3.BADANIE NA BAKTERIĘ KIŁY
4.BADANIE NA WIRUSY: HIV, ŻÓŁTACZKA TYPU B I C
4.LEGITYMACJA HONOROWEGO DAWCY KRWI
5.KAŻDY DAWCA KTÓRY ODDA KREW OTRZYMUJE 8 CZEKOLAD, NAPÓJ ENERGETYCZNY ORAZ BATONIK

ZOSTAŃ DAWCĄ!!!

• W tym dniu możliwe jest wystawienie zaświadczenia usprawiedliwiającego Twoją nieobecność w pracy !!!
• Po oddaniu krwi, otrzymasz paczkę ze słodyczami i napojem energetycznym stanowiącym ekwiwalent kaloryczny za oddaną krew !!!

JAKIE PRZYWILEJE POSIADA KRWIODAWCA?

Po oddaniu krwi krwiodawca może otrzymać bezpłatnie wyniki następujących badań laboratoryjnych:
- morfologia
- grupa krwi
- test kiłowy na obecność antygenu HBs, DNA-HBV przeciwciał anty HCV, RNA HCV, przeciwciał anty HIV, RNA HIV.
- honorowi krwiodawcy mogą odliczać wartość oddanej krwi od dochodu. Przekazanie krwi można uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym w granicach limitu przewidzianego dla darowizn.
- wielka osobista satysfakcja ze spełnienia dobrego uczynku i okazania pomocy potrzebującym!!!

PAMIĘTAJ !!!

- Wyśpij się
- Bądź wypoczęty
- Zjedz lekkostrawne śniadanie
- Weź ze sobą dokument stwierdzający twoją tożsamość
- Dzień przed oddawaniem krwi jak i w dzień oddawania krwi wypij więcej wody, herbaty, soku
- Nie możesz być przeziębiony(katar, kaszel, ból gardła) ani przyjmować żadnych leków (np..: aspiryna)
- Nie pal papierosów przynajmniej godzinę przed zabiegiem


Nokautujemy mity

  • „Popularnej” grupy krwi nie potrzeba - Fałsz! Potrzebna jest krew każdej grupy, ponieważ wypadkom nie ulegają tylko osoby, których grupa krwi jest rzadka.
  • Oddajemy tyle krwi, ile chcemy - Zdecydowanie nie! Jednorazowo możemy oddać 450 ml krwi - taka jest pojemność pojemnika na krew.
  • Oddawanie krwi powoduje zmiany naszej wagi - Nie! Po oddaniu krwi ani nie schudniemy, ani nie przytyjemy.
  • Oddawanie krwi wiąże się z bólem - Nigdy! Sami krwiodawcy zapewniają, że to w ogóle nie boli. Moment wkłucia igły można porównać do ukąszenia komara, z tą różnicą, że tutaj nic nie swędzi.
  • Oddawanie krwi uzależnia - Nie ma mowy! Organizm człowieka uzupełnia ubytek pobranej krwi w ciągu doby i nie prowadzi „nadprodukcji”. Można przestać oddawać krew w dowolnym momencie życia, bez konsekwencji dla zdrowia.
  • Biorca krwi dziedziczy cechy charakteru dawcy - FAŁSZ ! Nie ma naukowych dowodów na takie stwierdzenie
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Nnnnn
Nnnnn 17.02.2019, 22:49
Dlaczego na głównym jest pacjent który odpada ?
Proszę zmienić. Nie fajnie to wygląda.
Ppzdrawiam
W.P.
W.P. 17.02.2019, 22:19
Skoro krew jest bezcennym płynem ratującym życie ludzkie, to dlaczego istnieje jeszcze coś takiego jak tzw." krwiodawstwo honorowe" ? Honorem byłoby płacenie za oddanie krwi każdemu, kto zechce ją oddać, w kategoriach adekwatnych do wartości, jaką krew rzeczywiście posiada. Tymczasem cena 1 litra krwi jest zupełnie nieproporcjonalna do jej wartości, tj. wartości życia ludzkiego. Dlaczego wmawia się ludziom, że oddawanie krwi za pieniądze to dyshonor ? Lekarz ratujący życie ludzkie, pobiera za to wynagrodzenie i nie ratuje życia honorowo. Woda też jest podstawą życia, a jednak wodociągi nie dostarczają jej bezpłatnie. Są jednak kraje, nawet w Europie, gdzie woda jest całkowicie bezpłatna - bo to normalne i oczywiste.
Vgtrfc
Vgtrfc 17.02.2019, 23:07
Pier... Iisz jak nadety puzon.
powodzenia życzę
powodzenia życzę 18.02.2019, 08:49
I dlatego dajesz się wykorzystywać. A słyszałaś kiedyś aby lekarz lub pielęgniarka oddawała krew. Nie! Bo wystarczy im taki bezmyślny jeleń jak ty.
Nn
Nn 19.02.2019, 21:15
Lekarz pielęgniarka czy policjant nie mogą zdawać krwi ponieważ jest duże ryzyko kontaktu z krwią
czy masz kontakt z mózgiem?
czy masz kontakt z mózgiem? 19.02.2019, 21:24
Nn czy to w ogóle rozumiesz co piszesz. Weź oddech i przeczytać co żeś nabazgrał.
Mądry jeleń
Mądry jeleń 18.02.2019, 15:16
Mam nadzieję tylko, że nie masz takiej grupy jak ja baranie bo nie chciałbym żeby kiedyś przetoczyli ci to co ja oddalem.
xxxx
xxxx 17.02.2019, 19:14
Brawo Pani Dyrektor, dobry przykład odwagi i miłości do drugiego człowieka.
analityk
analityk 17.02.2019, 14:24
KAŻDY DAWCA KTÓRY ODDA KREW OTRZYMUJE 8 CZEKOLAD, NAPÓJ ENERGETYCZNY ORAZ BATONIK

A pare kilometrów za Odrą płacą setki EURO,wybór należy do Ciebie
Ja
Ja 20.02.2019, 08:36
Za Odrą też się lecz
Strażaczka
Strażaczka 17.02.2019, 16:29
Oddaj krew , ocal życie.
Nie euro .
nick
nick 17.02.2019, 15:14
Do tego wyżej!
Pamiętaj,że jesionka nie ma kieszeni!!!
nonsens
nonsens 17.02.2019, 22:26
Ludzie oddają krew za darmo a szpitale i tak muszą za nią zapłacić i to sporo pieniedzy.dlaczego się tego nie pisze że kase na tym robią punkty krwiodastwa.zastanawia mnie dlaczego szpitale nie mogą mieć wlasnych punktów krwiodastwa i pobierać krew na użytek szpitali.?
OK
OK 17.02.2019, 13:59
Brawo Krwiodawcy!!!
uczeń
uczeń 17.02.2019, 13:31
Dzień dobry pani dyrektor!

Pozostałe