Życzenia wielkanocne 2019 - Koalicja Obywatelska
Życzenia wielkanocne 2019 - Koalicja Obywatelska
Życzenia wielkanocne 2019 - Koalicja Obywatelska
Życzenia wielkanocne od redakcji
Życzenia wielkanocne od redakcji
Życzenia wielkanocne od redakcji
Życzenia wielkanocne 2019 - Nadleśnictwo Gryfino
Życzenia wielkanocne 2019 - Nadleśnictwo Gryfino
Życzenia wielkanocne 2019 - Nadleśnictwo Gryfino

Praca nauczyciela nie kończy się po wyjściu ze szkoły – mówi Bolesław Sikora

  • 14.04.2019, 19:55
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Praca nauczyciela nie kończy się po wyjściu ze szkoły – mówi Bolesław Sikora fot. dost.
Dzięki nauczycielom wraz z pierwszym dzwonkiem zaczyna się poznawanie liter. Zdobywa się nie tylko wiedzę. Poznaje się również znaczenie takich słów jak szacunek, tolerancja. Jedne pokolenia kończą edukować, następne zaczynają. I tak przez wiele lat towarzyszą nam szkoła i nauczyciele. Jednych lubiliśmy bardziej, innych mniej. Niektórych będziemy pamiętać do końca życia. Na gryfińskich ulicach spotkać można obecnie pracujących pedagogów oraz tych, którzy są już na emeryturze. Jest wśród nich pan od matematyki - Bolesław Sikora.
- To wspaniały człowiek i pedagog. Mimo że nie byłam matematyczną gwiazdą, nigdy się nie denerwował. Zawsze miał cierpliwość i czas na rozmowę. To właśnie dzięki niemu potrafimy dziś dodawać, mnożyć i odejmować – opowiada nam była uczennica, pani Hania.
-To bardzo mądry pedagog i dobry człowiek – potwierdza koleżanka Ziuta.
 
Pan Bolesław Sikora jest obecnie na emeryturze.
 
-Mimo że żaden uniwersytet nie uczy jak wychowywać, to nikt i nic nie zwalnia nauczyciela od odpowiedzialności za kształtowanie kolejnych pokoleń. Uczenie to trudny zawód, a praca nauczyciela nie kończy się z chwilą wyjścia ze szkoły. Dziś nauczyciele znaleźli się w trudnej sytuacji. Wiedzą doskonale co to jest odpowiedzialność, ale „walka” toczy się o godność i szacunek dla zawodu, o mądre reformy i programy dla szkoły oraz o takie życie aby bez problemu wystarcza pieniędzy do pierwszego i nie ma konieczności dorabiania. Nauczyciel zawsze był biedny. Pamiętam, że u mnie w domu również bywało krucho, ale musieliśmy dysponować tym co było. Były to jednak inne czasy. Każdy ma prawo do strajku. Nauczyciel również. W przeszłości bywały protesty i różne manifestacje, może tylko nie w tak „upartej” formie. Pedagodzy słusznie upominają się o coś, co im się naprawdę należy - uważa Bolesław Sikora.
 
Nauczyciel sam musi sobie wypracować autorytet. Ktoś, kto nie lubi młodzieży, nie może być pedagogiem. Jednak trzeba pamiętać, że dzisiaj wiele młodych osób wychowywanych jest „bezstresowo”. Niektórzy uczniowie czują się bezkarni, a nauczyciele nie tylko wobec takich uczniów są bezradni, ale także wobec ich rodziców.
 
Pan Bolesław Sikora po przejściu na emeryturę jeszcze przez wiele lat pracował jako metodyk. Posiada wiele nagród, odznaczeń i medali doceniających jego pracę. Rejsy żaglówkami z młodzieżą pozostały miłym wspomnieniem. A dorośli dziś uczniowie, mijając pana Bolesława Sikorę, nisko mu się kłaniają.
 
TWS
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (44)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rasta ✌️
Rasta ✌️ 16.04.2019, 11:24
Tak naprawdę to nikt nie zmusza ich żeby zabierali pracę do domu to ich własne widzimisie
widzimisię? A ty z XIX wieku?
widzimisię? A ty z XIX wieku? 16.04.2019, 11:34
Stwórz w szkole warunki adekwatne do wykonywanych czynności - czyli minimum urzędnicze dla każdego nauczyciela. I wtedy nauczyciele chętnie będą pracować od 7.30 do 15.30 - jak urzędnicy.

Urzędników nie sadzasz w sali konferencyjnej bez warunków do pracy!

Nawet sekretarka w szkole ma lepsze stanowisko pracy!
Rodzic
Rodzic 16.04.2019, 07:07
A ja uważam, że szkoła ma zapisane w swoim statucie obowiązek wychowywania i powinna współpracować z rodzicem dla dobra ucznia. Tylko przy dobrej współpracy można osiągnąć cudowne efekty. Kochani nauczyciele , my rodzice nie możemy słyszeć, że wy nie macie dla nas czasu i nie przyjedziecie do pracy szybciej bo powstanie okienko. Ale i odwrotnie my rodzice mamy obowiązek dopilnować nasze pociechy i od nich wymagać. Nie możemy też milczeć jak w szkole coś jest nie tak.Wymagajmy od naszych dzieci i od szkoły. Bo to my składamy się na uposażenia dla naszych pedagogów.
Irek
Irek 15.04.2019, 21:07
Jest jeszcze kilku wspaniałych nauczycieli w Gryfińskich szkołach . Szkoda że albo są na emeryturze i dorabiają albo brakuje im rok lub dwa . To są ludzie którzy z pasją podchodzą do każdej lekcji . Na ich zajęcia każdy przychodzi przygotowany bo albo się uczysz bo ci wstyd gdy cię zapyta albo tak go szanujesz że nie wyobrażasz sobie przyjść nieprzygotowany. Powinni udzielać korepetycji młodym nauczycielom,bo kto uczniom będzie dalej z taką pasją przekazywał wiedzę . Szacunek dla Państwa.
Miras
Miras 15.04.2019, 20:35
Szacun!!!!!!!!!
Z nauczycielskiego domu
Z nauczycielskiego domu 15.04.2019, 19:00
A czy przyłączeniu się nauczycieli do tej lewackiej koalicji teraz nauczyciele będą zdejmować krzyże ze ścian? W czasach komuny i innych trudnych chwilach naszego narodu jak zwykle trzeba było liczyć na Kościół, aby wysiłek tak wielkiej liczby uczniów nie poszedł na marne.
ech...
ech... 15.04.2019, 19:43
Księża doceniają wysiłek wielkiej liczby uczniów. Niektórzy nawet proponują innowacyjne metody ulżenia:)
Heil Donald
Heil Donald 15.04.2019, 17:31
jesteś ruski solidaruch - "uczitiel" to rusycyzm.. Ale ty durny jesteś totalniaku . Nauczuciel NAUCZY , a uczyciel udaje że uczy .Ciemniaku platformiasty !!!!!!!!!!
do roztropka, co język polski będzie na potrzeby PiSu zmieniał:)
do roztropka, co język polski będzie na potrzeby PiSu zmieniał:) 15.04.2019, 18:20
Chrystus był NAUCZYCIELEM? CZY "UCITIELEM"?
Bo jakoś nie wszystkich NAUCZYŁ....

To się nazywa "chłopek roztropek". Nie ma nic wspólnego ze wsią. Tylko ze stanem mózgu!
uczeń
uczeń 15.04.2019, 13:30
Panie Bolesławie pan był Nauczycielem przez duże N.Jestem pełen szacunku dla Pana i zawsze miło wspominam.Teraz niestety nauczycieli już nie ma i daleko im do takich ludzi jak pan.To tak jakby porównywać Syrenkę do Mercedesa.Nauczyciele to byli kiedyś,teraz już niestety nie.
Krzysztof
Krzysztof 16.04.2019, 11:33
Akurat mam zupełnie odmienne zdanie na temat pana Sikory, miałem nieprzyjemność być jego uczniem przez dwa lata w szkole podstawowej, uczył mnie matematyki. Rozumiem ,że był nauczycielem w LO ale traktował nas strasznie, wypowiadanie się w tej chwili uważam za lekką przesadę.
twoje osobiste prawo
twoje osobiste prawo 16.04.2019, 11:46
Jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził - jak widać. Nawet w jednej klasie zdania o tym samym nauczycielu są różne.

A nauczyciel który wymaga i wyciąga konsekwencje i stawia surowe oceny faktycznie dzisiaj możliwy jest tylko w bardzo elitarnych szkołach.

Natomiast twoje odmawianie innym prawa do własnego zdania - nie świadczy dobrze o tobie.
Podobnie jak odmawianie prawa do wypowiedzi - niewątpliwie osobie znającej problemy oświaty.
?
? 15.04.2019, 18:21
A jak oceniasz rodziców "kiedyś i teraz"? I uczniów - "kiedyś i teraz"?
88
88 15.04.2019, 12:25
Despota 'Bolek'.
z gryfińskiego podwórka
z gryfińskiego podwórka 15.04.2019, 10:00
A jakim nauczycielem jest osoba , która nie radzi sobie z inteligentnym uczniem ( bo dzieciak odpowiada , ślepo nie wykonuje poleceń nauczyciela) i z tego powodu dziecko zostaje wysłane do psychiatry !? W innym mieście po roku nauki, okazało się że dzieciak jest prymusem !!
ewa
ewa 15.04.2019, 14:46
do psychiatry?? Żaden nauczyciel nie ma takiego prawa.
Do ewy
Do ewy 15.04.2019, 17:36
Jesteś taka durna czy jak ?
starość
starość 15.04.2019, 08:15
demagogia
to dopiero demagogia!
to dopiero demagogia! 15.04.2019, 08:45
Można być 70 latkiem i odlecieć na temat "będziemy mieć zachodnie płace i polskie ceny"...

I żaden z ekonomistów na sali, z "pełniącym funkcję" premiera włącznie nie wyjaśnił na przykład rzemieślnikowi - jak ma zarabiać kilka razy więcej a ceny utrzymać te same na swoje usługi...
Wiecej pracy
Wiecej pracy 16.04.2019, 07:42
mniej podatków.
definicja
definicja 17.04.2019, 00:20
To się nazywa "nadgodziny" albo "premia" - a nie podwyżka...
Solidaruch jestem.
Solidaruch jestem. 15.04.2019, 07:02
Panie Prefesorze , Pan był i JEST Nauczycielem !!!!!!!!!!!!!! Teraz są tylko uczyciele .
Tryby
Tryby 15.04.2019, 17:28
-dokonany: nauczyć;
-niedokonany: uczyć;
A znasz różnicę między "uczyć" a "nauczać"???
A znasz różnicę między "uczyć" a "nauczać"??? 15.04.2019, 18:26
Popatrz - to w takim razie musi być "uczeń" i "nauczeń":):):)
Głupawa twoja teoria. Nie uwzględnia jeszcze chęci, zdolności, warunków ucznia...
Nie fizoluj
Nie fizoluj 16.04.2019, 07:47
Jaki jest tryb dokonany od "uczyć"?
nie "fizoluję":):):)
nie "fizoluję":):):) 16.04.2019, 10:13
A jaka jest różnica semantyczna słów "uczyć" i "nauczać"?

Tak samo można się czepiać słowa "uczeń" - że on nie jest "nauczeń":):):)

Nie fizoluj Dzisiaj, 07:47
Co autor(ka) miał(a) na myśli
Co autor(ka) miał(a) na myśli 16.04.2019, 22:48
Wg mnie:
- uczyli, ale nie nauczyli;
-uczą, ale nie nauczają;
- będą uczyli, ale nie nauczą;

Twoja interpretacja?
kamień
kamień 17.04.2019, 11:47
Według ciebie - na pewno - uczyli, uczą, będą uczyć - a ciebie NIE NAUCZĄ.
Ale czy to wina nauczycieli, czy twojej inteligencji?
łUczeń były
łUczeń były 15.04.2019, 07:18
POduczyciele tysz som.
jesteś ruski solidaruch - "uczitiel" to rusycyzm...
jesteś ruski solidaruch - "uczitiel" to rusycyzm... 15.04.2019, 07:13
Rusycystka to ostatnio zarabia u prezesa banku w miesiąc więcej, niż nauczyciele!
Jesteś taki "solidaruch" co się tam zapisał z polecenia "służb".
Tylko pozbądź się rusycyzmów - po tylu latach wręcz wypadałoby.
M
M 15.04.2019, 06:38
Wspaniały nauczyciel

Belka w cudzym oku
Belka w cudzym oku 15.04.2019, 01:52
Dobry nauczyciel to z tą tolerancją i szacunkiem powinien zaczynać od kształtowania swoich dzieci. Jakoś mam wrażenie że nie były one zachwycone postawą tatusia.
???
??? 15.04.2019, 07:37
A kim Ty jesteś aby to oceniać?
drzazga w SWOIM oku:):):)
drzazga w SWOIM oku:):):) 15.04.2019, 08:06
Na pewno kimś, kto nie zna ewangelicznej przypowieści, którą przytacza - belka to była w SWOIM OKU. W cudzym - drzazga:)
Ula
Ula 14.04.2019, 22:56
Profesor Bolesław Sikora był moim nauczycielem i wychowawcą w latach 1970 - 1974. Perfekcyjny nauczyciel i wspaniały wychowawca. Pozdrawiam Panie Profesorze i życzę dużo zdrowia.
kropka
kropka 14.04.2019, 22:40
Szacun panie profesorze!
Ja
Ja 14.04.2019, 22:06
Panie Profesorze, proszę nie bronic tych pseudo nauczycieli.
bunatna siła perswazji?
bunatna siła perswazji? 14.04.2019, 22:17
Grozisz? To już nie można mieć innego zdania niż odleciany Jarosław, co ani me, ani be (;)) słowa nauczyciel nie potrafi wymówić?????
Matka
Matka 14.04.2019, 21:39
Dzisiaj takich jak Pan nauczycieli prawie już nie ma. Są pazerne człeki, którzy zamiast uczyć zajmują się polityką i dzieciom do domu zadają. I to rodzice uczą dzieci nie nauczyciele. Nauczyciele tylko kasę wołają!!! Pazerne komunistyczne.....
do pazernej człekokształtnej komunistycznej...
do pazernej człekokształtnej komunistycznej... 14.04.2019, 21:46
Nie ma jak marszałek co "dla idei" zaoferował opiekę nad uczniami. Za jego apanaże też można "dla idei"...

"dzieciom zadają do domu" - no faktycznie - niespotykana tragedia! Na smartfonie nie może powisieć pociecha "matki" - i jeszcze może zapytać, nie daj Boże o coś....
rodzic
rodzic 14.04.2019, 21:16

"Nauczyciel sam musi sobie wypracować autorytet" Który z nich dzisiaj to rozumie. Ostatnio od jednej Pańskiej koleżanki po fachu słyszałem, że szkoła nie jest od wychowywania.
Jola
Jola 15.04.2019, 11:54
Jest od nauczania. A komu się chce przy takich płacąc...
a jest? Pozwalasz na to?
a jest? Pozwalasz na to? 14.04.2019, 21:35
A rodzice są od czego? Nauczyciel co stawia gorszą ocenę jest wyzywany przez rodziców i jeszcze latają na skargi do burmistrzów i wójtów!
Zwrócić uwagę rodzicowi, że dziecko źle się zachowuje, to jakby wypuścić rozjuszone zwierzę z zagrody!
były uczeń
były uczeń 14.04.2019, 20:41
Pozdrawiam Pana serdecznie!

Pozostałe