Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Górale z Żabnicy na Żywiecczyźnie przyjechali do Żabnicy koło Gryfina

  • 14.06.2019, 23:24
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Górale z Żabnicy na Żywiecczyźnie przyjechali do Żabnicy koło Gryfina fot. dost.
Minęło już 8 lat odkąd mieszkańcy podgryfińskiej Żabnicy nawiązali po raz pierwszy kontakt z góralami z Żywiecczyzny, mieszkającymi w miejscowości o takiej samej nazwie. Była to inicjatywa Bogdana Matławskiego, pracownika naukowego Uniwersytetu Szczecińskiego, który postanowił zbliżyć do siebie te dwie miejscowości leżące od siebie o ponad 700 kilometrów.

Żabniccy górale zawitali na gryfińską ziemię już po raz piąty. Tym razem odwiedzili najpierw Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie.

Potem zawitali do żabnickiej szkoły im. księcia Barnima I. Po powitaniu i wymianie upominków góralki na specjalnej lekcji pokazały uczniom techniki wykonywania kwiatów z bibuły. Dzieci szybko podchwyciły technikę pracy i same wykonywały papierowe kompozycje.

Potem goście z Żabnicy odwiedzili Szczecin, gdzie wypłynęli w wycieczkę po porcie i zwiedzili rejon Starego Miasta.

Na zakończenie bardzo pracowitego dnia mieszkańcy obu Żabnic spotkali się na wspólnej kolacji. Wójt Węgierskiej Górki Piotr Tyrlik oraz sołtys wsi Żabnica Mirosława Biegun podziękowali za ciepłe przyjęcie i wręczyli gospodarzom piękne upominki. We wspólnej biesiadzie dzielnie pomagały śpiewem członkinie zespołu ludowego Wełtynianka.

A już w sobotę VIII Żabnickie Lato z Rybką ze wspaniałą góralską kwaśnicą i wieloma innymi atrakcjami.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (14)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dyl
Dyl 15.06.2019, 14:39
Żeby nie ksiónc proboszcz i czerowony rycerz Matlawski to dalej byłby PRL. Na szczęście teraz jaśnie oświeceni pedofile w sutannach i ich starzy parafianie z kagankiem kultury się pojawili i średniowiecze chcą przywrócić w tej nowej, kwaczystowskiej Polsce. Nie ma jakiegokolwiek związku kulturowego z tą śląską Żabnicą, no chyba ,że nazwa.
Ile to gmina dokłada do tego interesu ?. Jak swoją incjatywę nawiązania współpracy między Żabnicami usasadniał pan etnograf Matlawski i komu on ją złożył?
Aż miło...
Aż miło... 15.06.2019, 12:59
Super inicjatywa bo w końcu te stracone 50 lat PRL trzeba kiedyś nadrobić i współdzielić się naszą POLSKĄ KULTURĄ!!! KGW-sy i inne lokalne inicjatywy fajnie, że się pojawiły na zachodnich ziemiach bo niestety ale ubodzy pod tym kontem...
Pamiętam.
Pamiętam. 15.06.2019, 15:07
Za PRL było dużo więcej imprez i ludzie się bawili nieporównywalnie więcej jak teraz.. Trzeba było nie lada szczęścia żeby dostać bilet na dancing czy inną imprezę.. Nie masz pojęcia o,, straconych " 50 latach PRL. Kultura w przeciwieństwie do obecnych czasów kwitla. Nawet każda wieś miała swój klub i kino objazdowe...A dzieciom szkolnym, zakładom pracy fundowano teatry, operetki i wczasy za darmo. Więc nie wszystko było źle w tym PRLu
Góral z Gori
Góral z Gori 15.06.2019, 09:12
Nikotyński musi odejść!

Pozostałe