Życzenia na DEN - 13-15.10.2019
Życzenia na DEN - 13-15.10.2019
Życzenia na DEN - 13-15.10.2019
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Kontrowersyjny pomysł imprezy na cmentarzu wojennym

  • 14.09.2019, 16:07
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Kontrowersyjny pomysł imprezy na cmentarzu wojennym
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie? – intonował chór w „Dziadach” Adama Mickiewicza. Tymczasem na wojennym cmentarzu w Starych Łysogórkach organizuje się dziś patriotyczny koncert. Mają grać i śpiewać. Przedsięwzięcie nosi tytuł „Tym, którzy zginęli dla Polski”. Zastanawia mnie czy bliskość grobów jest odpowiednim miejscem na tego typu wydarzenie? Ze względu na wcześniejsze kontrowersyjne działania wokół cmentarza, mam poważne wątpliwości.

Niektóre próby czczenia pamięci żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego budzą wątpliwości już od dłuższego okresu czasu. Przykładów kontrowersyjnych działań mnóstwo. Stworzenie „ołtarzyka” z Krzyży Grunwaldu wydobytych z PRL-owskiego śmieciowiska. Usuwanie pomnikowych morw koło pomnika saperów w Gozdowicach. Działalność muzeum w stylu „jak to fajnie na wojence było”. Wyrzucenie z publicznej imprezy za Odrą prezentacji muzeum z replikami broni. To wszytko może budzić niesmak w zestawieniu z tragedią, jaka wydarzyła się tu ponad 74 lata temu. A dziś jeszcze muzykowanie na (jak czytamy na plakacie) … cmentarzu.

Czytając „Dziady” Mickiewicza ma się świadomość, że to swoisty zbiór rytuałów, obrzędów i zwyczajów związanych z obcowaniem żywych ze zmarłymi. Na cmentarzu było jadło i picie. Ucztowano i dzielono się ze… zmarłymi. Było też wylewanie trunków na mogiły, tak by wędrujące dusze mogły się tym posilić. Tym zachowaniom sprzyjały różnego rodzaju święta. Głównie w czasach pogańskich, dawnych.

Czy mamy nawiązywać do tego, organizując dzisiejsze wydarzenie? Czy chodzi o to, aby „bawić” duchy żołnierzy? Czy na cmentarzu obrzęd koncertowania (nawet o charakterze patriotycznym) dobrze służy wypełnianiu swoistych obowiązków żywych wobec zmarłych? Czy żołnierze zasłużyli na taką właśnie pamięć? Co sobie chcemy w ten sposób przekazać? Udowodnić?

Organizatorów zdaje się być dziś kilku, ale to stowarzyszenie dostało pieniądze z Programu Społecznik na „Koncert patriotyczny <>”. Czy ktoś dokładnie sprawdził , gdzie i w jakiej formie ma się to odbyć?

Choć mam mieszane uczucia i niechęć do imprezowania na cmentarzu, pojadę na koncert dziś 14 września 2019 r. na godz. 20.30. Posłucham, zobaczę. Może zmienię zdanie?

Cóż,

„Są dziwy w niebie i na ziemi, o których

ani śniło się waszym filozofom”.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (49)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

byłam
byłam 15.09.2019, 14:21
Byłam i bylo nudno. Przebolałam część pierwszą, a gdy zaczęli śpiewać - uznałam, że nke warto kontynuować i wyszłam. Z resztą, już po połowie 1 części wyszła połowa ludzi.
miś
miś 15.09.2019, 14:42
A dlatego wyszła bo kasza niedogotowana purre mialo być ze smalcem ale nie bylo,było z dżemem....
mnieszko
mnieszko 15.09.2019, 13:34
Andrzej z kotką muszą odejść
taka prawda
taka prawda 15.09.2019, 11:51
Gdyby koncert był udany to ludzie tak masowao by nie wychodzili.
Słuchaczka
Słuchaczka 15.09.2019, 11:38
Brawo Michał. Koncert świetny i trafiony, proszę o więcej
wojt
wojt 15.09.2019, 11:52
Ogromne gratulacje dla Towarzystwa Miłośnikow Ziemi Mieszkowickiej. Dobra robota
plecuchowi
plecuchowi 15.09.2019, 20:42
I tak nawzajem poklepują się po plecach.
Okop
Okop 15.09.2019, 10:27
Kto jest odpowiedziany za opiekę nad Miejscami Pamieci Narodowej w tej chwili? Proszę o poważną informację . Imię i nazwisko.
ja
ja 15.09.2019, 10:25
a ja uważam pomysł za trafiony .dlaczego nie? tylko odpowiedni dobór repertuaru
muzyk
muzyk 15.09.2019, 10:48
masz na myśli Disco Polo,czy Rock...
słuchacz
słuchacz 15.09.2019, 11:00
Piosenkę partyzancką: jak to fajnie na wojence jest ;-)
lewak
lewak 15.09.2019, 10:15
Pamiętajmy o liście nr 2. To zguba dla naszej Ojczyzny.

Dwie lewe ręce i jedna krótsza - lewica.
Dwie lewe ręce i jedna krótsza - lewica. 15.09.2019, 10:50
Pamiętaj o liście nr 2 ,to wolność i dobrobyt naszej ojczyzny a nie parobkowanie.ty lewak pytali o ciebie na szparagach niemcy kiedy bedziesz???? Ła ła ła .
ja
ja 15.09.2019, 12:28
ty nie musisz .na trolowaniu od PISu więcej zarobisz
Aga
Aga 15.09.2019, 10:02
Dzis pomodle sie za was aby dobry Bog wrocil wam rozum , do was to pisze biedni chorzy z nienawisci ludzie


do Kaśka vel Aga
do Kaśka vel Aga 15.09.2019, 11:04
Skoro wiesz o chorobie, to chyba masz twarde dowody. Niech zgadnę: zdiagnozował ją u ciebie lekarz?
śmieszny portal
śmieszny portal 15.09.2019, 08:16
tendenjca,jak zawsze
miejscowy
miejscowy 15.09.2019, 00:16
Jeszcze nie skończył grać pierwszy zespół a wyszła połowa ludzi.
NN
NN 15.09.2019, 11:05
Wyszłam bo zimno i nudno było.
byłem
byłem 15.09.2019, 10:57
nieprawda
też byłem
też byłem 15.09.2019, 11:52
Bo może z przodu siedziałeś, chociaż i tam były puste miejsca już na kwartecie.
zmarzłam
zmarzłam 15.09.2019, 00:06
Było za zimno!
pasterz
pasterz 15.09.2019, 00:05
Najgorsze są nawrócone szuje!
burmiszcz
burmiszcz 15.09.2019, 00:12
Kiedy piszesz o o nawróconych szujach, śmiech przez łzy i współczucie że tak dałeś się zmanipulować. Nie dam sobie wmówić, że wystarczy aby zły i okrutny zaczął naśladować dobrych to już stał się dobrym. Pomodlę się za Ciebie.
Gosc
Gosc 14.09.2019, 23:57
Dobry dziennikarz przed napisaniem artykułu przeprowadza research. Chyba autorowi tego artykułu zabrakło na to czasu. Nie dziwiłby się wtedy inicjatywie koncertu na cmentarzu, ponieważ takowy odbywa się już od kilku lat na Cmentarzu w Szczecinie w celu upamiętnienia tych, którzy nie powrócili z morza.
myślący, nie małpujący
myślący, nie małpujący 15.09.2019, 09:21
czy wszystko jest godne naśladowania? czy musimy być znowu w naszej historii narodu "francuskimi pieskami" by podążać za jakaś modą -niekoniecznie dobrą, stylową czy sensowną? czy musimy małpować i to jeszcze co takiego ? ale jeśli ktoś chce się lansować, to kontrowersja temu sprzyja....
Stefan
Stefan 15.09.2019, 00:23
Ci co nie powrócili z morza są w morzu, a grób jest symboliczny. Tu jednak leżą szczątki żołnierzy i potrzebna jest modlitwa i cisza, anie piosenki o partyzantach. Ogólnie rzecz biorąc też uważam że nie jest to dobre miejsce. Nie wyobrażam sobie koncertu na cmentarzu komunalnym.
patriota
patriota 15.09.2019, 09:26
tak, brak szacunku dla zmarłych, jakby nie było miejsc na koncerty.....zapomina się o modlitwie, o miejscu skupienia i zachowaniu, które pewne miejsca tego wymagają....ale cóż to takiego cmentarz i to dla kogo?- dla odpowiedzialnych za krzewienie POLSKIEJ KULTURY. idziemy za zachodnią modą, gdzie kościoły zamieniają na muzea, sale koncertowe itp....o zgrozo.....czy nasza POLSKOŚĆ ginie?????
mieszko
mieszko 15.09.2019, 09:02
Przeciez na cemtralny leza szczatki ludzi. Piszesz bzdury
i co z tego
i co z tego 15.09.2019, 00:01
A na Białorusi na cmentarzu piją wódkę dziady.
Rysio
Rysio 14.09.2019, 23:51
Ja bym swoim dziadkom orkiestry na cmentarz nie zamówił....
MONI
MONI 15.09.2019, 09:27
JA TEŻ NIE
smieszne
smieszne 15.09.2019, 00:18
Chyba żeby zapłacił za ciebie Społecznik :)))))
muzyk
muzyk 15.09.2019, 09:28
jak się sprzedaje za pieniądze, to kulturalna........
paproch
paproch 14.09.2019, 23:03
Jak oni mogli sobie coś takie zrobić?
pitras
pitras 14.09.2019, 20:35
"mam poważne wątpliwości" Pytam KTO ma te wątpliwości? Wypadałoby się podpisać jeżeli sugeruje się innym błędy i poucza.
śmiechu warte
śmiechu warte 15.09.2019, 09:30
jesteśmy na forum, gdzie nie jest wymagane przedstawianie się, a jak tak bardzo chcesz wiedzieć i czujesz się słusznie obrażony to idź do sądu
solaris
solaris 14.09.2019, 22:56
Wchodzi na stronę do gościa, który jest "one men army" i pytasz kto pisze? Puknij się albo przeczytaj na dole.
pit
pit 14.09.2019, 23:49
Sam się puknij. "igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku", to jest podpis?
solaris
solaris 15.09.2019, 11:57
Trudno tłumaczyć gościowi co pit-oli a nie potrafi zlokalizować podstawowej informacji.
ż. w
ż. w 14.09.2019, 20:20
Tak PO szanuje pamięć o poległych Polskich żołnierzach!!! Wyszydzają wszystko co Polskie!!!
po prostu
po prostu 14.09.2019, 22:57
A co ma do tego PO? Burmistrz to postkomunista.
ż. w
ż. w 14.09.2019, 20:20
Tak PO szanuje pamięć o poległych Polskich żołnierzach!!! Wyszydzają wszystko co Polskie!!!
20.30
20.30 14.09.2019, 19:53
Faktycznie dziwna impreza. Jeszcze w nocy! Jak zaduszki!
Nie lubię jej
Nie lubię jej 14.09.2019, 19:32
A za wszystkim stoi niezastopiona pani Katarzyna z Gądna 😋 która z publicznych pieniędzy w swojej firmie zrobiła reklamę tego wydarzenia. I jak to ona po trupach do celu.
do nie lubie jej
do nie lubie jej 15.09.2019, 09:05
Mogłes przeciez zrobic i ty, nikt ci nie zabraniał.....
Miłośnik muzyki poważnej i chóralnej