Sesję zdalną zbojkotowali burmistrz, jego radni oraz... PiS

  • 23.04.2020, 11:00
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Sesję zdalną zbojkotowali burmistrz, jego radni oraz... PiS Kadr z nagrania na żywo sesji Rady Miejskiej w Gryfinie 23.04.2020 r. Na sesji obecni radni (w kolejności alfabetycznej): Rafał Guga, Jerzy Piasecki, Magdalena Pieczyńska, Maciej Puzik, Marek Sanecki, Andrzej Urbański, Małgorzata Wisińska oraz Jolanta Witowska.
Nie będzie dziś uchwalonych przepisów zwalniających przedsiębiorców i mieszkańców gminy Gryfino z wielu zobowiązań finansowych. Sesję zbojkotował Mieczysław Sawaryn, burmistrz Gryfina, który nie przygotował zdalnej sesji, tak jak planował przewodniczący Guga aby radni mogli uczestniczyć w obradach bez wychodzenia z domu. Nie było na dzisiejszej sesji podporządkowanych burmistrzowi radnych. Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości na 3 minuty przed sesją przysłał nam pismo w sprawie planowanych obrad.

Przewodniczący klubu PiS Piotr Romanicz rozesłał tuż przed sesją pismo, że jego radnych nie będą uczestniczyć w dzisiejszych obradach. Stanowisko klubu poniżej w artykule.

Sesję rozpoczął przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Guga. Uchwał nie można było jednak głosować, ponieważ nie było quorum, czyli wystarczającej liczby radnych. Na sali obrad widzieliśmy tylko 8 radnych Koalicji Obywatelskiej. Na sesję przyszli radni (w kolejności alfabetycznej): Rafał Guga, Jerzy Piasecki, Magdalena Pieczyńska, Maciej Puzik, Marek Sanecki, Andrzej Urbański, Małgorzata Wisińska oraz Jolanta Witowska.

W związku z niespełnieniem warunków do odbycia sesji dzisiaj, nowy termin wyznaczono na 30 kwietnia 2020 r. o godz. 10.00. 

Na sesji nie było radnych związanych z burmistrzem. Klub GIS związany z władzą dopiero po sesji przesłał nam swoje stanowisko. Prezentujemy je poniżej.

 

Oświadczenie Klubu Radnych „Prawo i Sprawiedliwość” Rady Miejskiej w Gryfinie

Szanowni Państwo!

Trudny czas pandemii, który jest dotkliwy dla wszystkich z zasady winien stać się okazją do podejmowania przez Radę Miejską w Gryfinie rozwiązań, które będą wynikiem kompromisu i wzniesienia się ponad podziały. Dla dobra mieszkańców.

Bardzo ważna kwestia związana z pomocą dla mieszkańców Gminy Gryfino, która jest oczekiwana od władz samorządowych, została niestety potraktowana przez radnych z klubu „Koalicja Obywatelska” bardzo populistycznie i krótkowzrocznie, bez próby jakiegokolwiek merytorycznego porozumienia z pozostałymi radnymi. Sytuacje, w których informuje się o sesji nadzwyczajnej bez przekazania radnym materiałów na tę sesję lub też przekazuje się informacje na temat projektów uchwał najpierw mediom, a dopiero później radnym, którzy mieliby podejmować decyzje w sprawie tych projektów – dowodzą, że tak naprawdę nie chodzi o to by podjąć jak najlepsze rozwiązania, wypracowane przez całą Radę Miejską. Z premedytacją nie szukano rozwiązań, które można wypracować jako wspólny kompromis w ramach całej rady. Tym bardziej, że Przewodniczący Rady, który był jednym z sygnujących wniosek o sesję nadzwyczajną, nie zwołał sesji zwyczajnej, która tradycyjnie mogłaby się odbyć w ostatni czwartek miesiąca, z tą różnicą, że projekty uchwał mogłyby wówczas przed sesją być nie tylko przepracowane przez wszystkie komisje Rady Miejskiej, ale także mogłyby być uzupełnione o kluczowy materiał, którym winna być informacja o zmianach finansowych, gospodarczych i organizacyjnych Gminy Gryfino zaistniałych od początku marca na skutek pandemii. Brak tego typu informacji oraz zweryfikowanej wielkości pomocy oczekiwanej przez mieszkańców i przedsiębiorców powoduje, że proponowane rozwiązania są niepoliczalne i wbrew pozorom stanowią zagrożenie nie tylko dla ich realizacji, ale także dla funkcjonowania Gminy Gryfino jako całości. Są więc tylko pokazem medialnej inicjatywy jednego klubu, bez próby rzeczywistego rozwiązania problemów mieszkańców Gminy Gryfino.

Inną kwestią jest sprawa bezpieczeństwa podczas sesji. Już w marcu br. powszechnie wiadomo było, iż przeprowadzenie sesji zdalnych będzie prawnie dopuszczalne. Ogłoszenie z dużym wyprzedzeniem sesji zwyczajnej, pozwoliłoby ją sprawnie przygotować w sposób zdalny. Jest to o tyle istotne, że część radnych z różnych powodów znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka. Niestety, w tygodniu największego natężenia pandemii w Polsce, radni „Koalicji Obywatelskiej” proponują sesję nadzwyczajną, która de facto sesją zdalną nie będzie.

Zdaniem radnych Prawa i Sprawiedliwości tematem pomocy dla mieszkańców trzeba się zająć poważnie, jednakże mając do dyspozycji wcześniej materiał pozwalający ocenić skalę zmian, które zaszły w Gminie Gryfino po prawie dwóch miesiącach ograniczeń życia gospodarczego i społecznego. Jest to punkt wyjścia do dalszej pracy dla radnych. Dziś tego nie ma. Pośpiech „Koalicji Obywatelskiej” nie pozwala podjęcie merytorycznych decyzji opartych o realne dane, co spowoduje, że ewentualne uchwały Rady Miejskiej w Gryfinie pozostaną tylko pustymi deklaracjami. Oczywiście działania Rady Miejskiej w Gryfinie winny też brać pod uwagę różne formy wsparcia proponowane przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz kolejne decyzje w sprawie znoszenia ograniczeń w życiu gospodarczym i społecznym. Tego także brak.

Apelujemy o podjęcie tematów wsparcia dla mieszkańców i przedsiębiorców w ramach zwołanej z wyprzedzeniem sesji zwyczajnej, przy założeniu przepracowania propozycji przez poszczególne komisje i co najważniejsze – po otrzymaniu od Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino informacji o zmianach finansowych, gospodarczych i organizacyjnych Gminy Gryfino od ogłoszenia pandemii. Wznieśmy się wówczas ponad podziały i w tym trudnym czasie wypracujmy wspólny materiał, który poprą wszystkie kluby radnych, dla dobra wszystkich mieszkańców. Jako klub radnych „Prawo i Sprawiedliwość” wnosimy jednocześnie do Burmistrza o przekazanie radnym takiej informacji do dnia 8 maja br. – uznając, że w dobie ograniczeń także w pracy Urzędu Miasta i Gminy, dwa tygodnie będą właściwym czasem.

Z uwagi na powyższe oraz na zawartą w rocie ślubowania radnych „rzetelność”, która prowadzi do stanowienia dobrego prawa lokalnego a nie tworzonego w pośpiechu bez liczenia się z konsekwencjami – radni Klubu Radnych „Prawo i Sprawiedliwość nie wezmą udziału w sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej w Gryfinie w dniu 23 kwietnia 2020 roku.

Gryfino, 23.04.2020 r.

Piotr Romanicz

Przewodniczący Klubu Radnych „Prawo i Sprawiedliwość”

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie

 

Oświadczenia Klubu Radnych GIS

W imieniu klubu radnych Gryfińskiej Inicjatywy Samorządowej uprzejmie informuje, iż mając na uwadze olbrzymie znaczenie jakie dla finansów gminy Gryfino niosą ze sobą przedstawione projekty uchwał, podjęliśmy decyzje o nieuczestniczeniu w dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Gryfinie.

W naszej ocenie materia objęta projektami uchwał, winna być poprzedzona szczegółową analizą obecnej sytuacji finansowej gminy, która być może pozwoliłaby na wprowadzenie korzystniejszych rozwiązań dla mieszkańców od tych, które zostały przedłożone. Analiza i korekta taka możliwa jest wyłącznie na komisjach Rady Miejskiej odbytych przy zwyczajnym trybie sesji. W związku z powyższym podtrzymujemy swoje stanowisko i apelujemy do wnioskodawców o wycofanie zgłoszonych projektów uchwał i wprowadzenie ich do porządku zwyczajnej sesji Rady Miejskiej.

W obliczu działań Rządu RP w ramach Tarczy Antykryzysowej oraz zapowiadanej pomocy dla samorządów, uważamy że pozbawiając w chwili obecnej gminę znacznych środków finansowych w konsekwencji prowadzilibyśmy do drastycznego ograniczenia zadań które realizujemy, co może prowadzić między innymi do redukcji zatrudnienia w jednostkach zarządzanych przez Gminę Gryfino oraz drastycznego ograniczenia możliwości inwestycyjnych.

Z poważaniem

Marcin Para

Przewodniczący Klubu Radnych GIS

 

Oświadczenia klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, który przygotował uchwały na dzisiejszą sesję i przybył na obrady, na razie nie ma.

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (54)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

TELEKONFERENCJA
TELEKONFERENCJA 24.04.2020, 14:42
TELEKONFERENCJA DLA DZIECI.
Pan burmiszcz,pani skarbnik i urzednik gminny N.Gdzieś w Polsce.
P.B. Uwaga wszystkie dzieci my bardzo dbamy o wasze i waszych rodziców bezpieczeństwo i dobrobyt.Dlatego opłat nie zmienimy, z niczego nie zwolnimy, ale my będziemy oszczędzać. A co to znaczy oszczędzać wszyscy wiemy, wiemy. Zaczniemy od drzew. Co mają drzewa? no no gałęzie i liście. Tak wiemy. W czasie wiatru gałęzie mogą się łamać i spadać to na ziemię to na trawę ale mogą też spaść na głowę wam lub rodzicom. Prawda panie N ?
P.N. oczywiście, wszyscy wiemy jakie mogą być skutki uderzenia grubą gałęzią w głowe, nieokreślone i nieobliczalne ponieważ..................
P.B. no już dobrze. Teraz o liściach. wszystkie drzewa mają liście, mniejsze albo większe ale mają. W lecie są zielone a na jesieni suche.
P.N. A jak są suche to na glebę spadają i .........................
P.B. Ale wszyscy to wiedzą chyba. Liście są brzydkie i śmiecą i niestety trzeba je sprzątać. Jak drzewo jest powiatowe to spokojnie nie nasza kompetencja ale jak gminne to to zbieranie dużo kosztuje. Jak dużo powie pani skarbnik
P.S. Najpierw trzeba umowę podpisać z pukiem ale to nie problem. Potem pięciu pracowników zbiera do worków przez osiem godzin liście spod dużego drzewa i pięć godzin spod średniego drzewa a te liście z małego drzewa to wiatr rozniesie, tych nie zbieramy. Obliczamy i za duże drzewo to znaczy za liście zapłacimy 2000 złotych, za średnie 1250 złotych.
P.B. No widzicie ile to pieniędzy,a nasza gmina biedna jest i powinna oszczędzać żeby dzieciom było dobrze ( z boku głos damski mogę jeszcze......) Tak a co?
P.S. Jakby każdy z mieszkańców miasta naszego idealnego zebrał 5 sztuk liści i osobiście zaniosł na wysypisko to będzie za darmo.
P.N. Niemożliwe nie ma nic za darmo.Żadnej pracy, żadnych obiadków i kanapek też.
P.B. No sami widzicie.MY ZAWSZE mówimy prawdę i dlatego postanowiliśmy wyciąć wszystkie drzewa gminne,innych nie w naszym mieście. Ma być idealnie czysto.Teraz zadanie dla was. Na spacerze z mamą i tatą policzcie dokładnie ile jest drzew do wycięcia, bo trzeba przetarg na bipie ogłosić bo pomagamy przedsiębiorcom z całego serca.
P.N. Ale jak to ogłosić?
P.B. Papier to papier. ale wszystkim dzieciom pan vicek od ochrony środowiska powysyła zdjęcia różnych nieśmiecących drzew (głos damski nie mamy takiego vice jeszcze) Co za problem będziemy go mieć oczywiście w ramach pomocy przedsiębiorcom.
Za tydzień c.d. telekonferencji
?
? 24.04.2020, 14:58
Sawaryn,Nikityński i Blejszowa na telekonferencji haaaaaa ktoś ma poczucie humoru
przesłanie
przesłanie 24.04.2020, 13:15
Każdego, kto zaatakuje władze, czeka kara, niezależnie od tego, jak daleko się znajdzie
Żenada
Żenada 24.04.2020, 09:21
Za co oni pieniądze biorą...
Small bisiness
Small bisiness 24.04.2020, 06:13
Gość nie wytrzymał presji. Nie zdał egzaminu. A taki chojrak był i nawet na narty do Livigno pojechał. Może nie ma starszych rodziców i mu to wisi jak i nasza dola.
dramat mieszkańców tacy radni
dramat mieszkańców tacy radni 23.04.2020, 22:58
pis i gis tej parszywej 13 już dziękujemy, czas przestać kłamać, tylko dieta dla nich jest ważna nie ci którzy ich wybrali. w gminie też orły bo ie wiedzą co to sesja zdalna, może czas posłać do nich dzieci które teraz tak się uczą to im powiedzą. Czy mieszkańcy nie powinni zażądać referendum?? Odwołać trzeba dietetyków.
pomóżmy im!
pomóżmy im! 23.04.2020, 20:39
Uważam, że zamiast zwalniać pracowników to wystarczy dofinansowanie na nich i jakoś trzeba przetrwać.
Taka pseudo ochrona
Taka pseudo ochrona 24.04.2020, 06:15
Ale rząd daje takie dofinansowanie , że ten, który nie zwolni pracowników to sam upadnie za miesiąc.
mam was
mam was 23.04.2020, 20:30
"z kont to znamy" - to chyba najlepsza wizytowka poziomu rozumowania tercetu.
w 10
w 10 23.04.2020, 20:53
Celnie!
Tomasz M.
Tomasz M. 23.04.2020, 19:58
Co to za pseudoprzedsiębiorcy, że zamknięcie na miesiąc/dwa sprawia, że muszą zaciągać pożyczki? Jak sama nazwa wskazuje przedsiębiorca to osoba na tyle zaradna, że w ramach prawa potrafi zarobić na utrzymanie biznesu i jednocześnie ma zyski, a tych nie trwoni tylko część trzyma na nieprzewidziane sytuacje, a takich jest przecież wiele w działalności gospodarczej.
Pikuś
Pikuś 23.04.2020, 20:11
Był taki przedsiebiorca również Tomasz i również na M. Taki asior że wykazywał 600 zł miesięcznie. Gdyby nie lokal po znajomości nie wiadomo czy na czynsz by zarobił. Potem ten sam przedsiębiorca za publiczne pieniądze, bo swoich nie miał odłożonych, otworzył wypożyczalnię śmiesznych desek! Zysk roczny coś 3 tysiące.... No ale to publiczne pieniądze więc można topić w byle g....
z dykty
z dykty 23.04.2020, 19:57
Przedsiębiorca może być nawet głupcem. Ale gdzie jest to państwo, które nie daje rady i zaciąga pożyczki?
tak się wydaje
tak się wydaje 23.04.2020, 19:55
Nie wymagajcie podejmowania szybkich i racjonalnych decyzji od styranego władzą człowieka. ON już ma prawo mieć demencję, artretyzm, impotencję, a nawet katar sienny. ON może nawet i chciałby coś zrobić dla przesiębiorców, ale może już nie może, bo wydaje mu się, że kiedyś już coś dla nich i mieszkańców zrobił.
Do 19.55
Do 19.55 23.04.2020, 21:12
Jak mu się tylko wydaje, to niech spada ptaszki karmić,koty i psa na szczanie prowadzać ,a nie udawać młodzieniaszka w rurkach,bo to jest żenada. No,ale gdyby i tu nie dawał rady to są jeszcze DPSy
podatnik
podatnik 23.04.2020, 18:43
Panie Sawaryn, a jakie gmina obecnie prowadzi zadania? Pozamykaliście się w urzędach od ludzi, siedzicie bezczynnie w ciepełku i za co bierzecie nasze podatników pieniądze?
Młynarczyk
Młynarczyk 23.04.2020, 18:45
Siedzą na worach!
Pikuś
Pikuś 23.04.2020, 18:43
Taborety a nie radni. Romanicz i Para oraz ich plankton.... Jakbyś cymbale jeden z drugim interesował się gminą to byście cymbały wiedziały że sesja szykowana jest od co najmniej dwóch tygodni. Zapamiętajcie wyborcy swoich radnych i pomoc którą od nich otrzymaliście. Para, wsadź se pan w środek czterech liter te zadania które wykonujecie. Byś idioto jeden z drugim interesował się finansami gminy to byś wiedział ile z tego to podatki od PRZEDSIEBIORSTW!!!! Które dzięki wam zdechną.
biorą przykład z głównego lenia
biorą przykład z głównego lenia 23.04.2020, 18:45
Wola brać dietkę i nic nie robić.
do zomo
do zomo 23.04.2020, 18:24
No wiesz ,są ludzie i taborety...tam siedzą ludzie ,a tu pisze taboret
zomo
zomo 23.04.2020, 17:41
Panie burmistrzu trzeba było im wyłączyć klimatyzację to szybciej by się rozeszli!
parszywa 13
parszywa 13 23.04.2020, 16:57
I tak 13-stu radnych się sfrajerowali.
do Romanicza
do Romanicza 23.04.2020, 16:31
Swoim tekstem pokazał pan gdzie ma nas swoich wyborców. Uchwały panie były na bipie w poniedziałek, zakladka aktualności, trzeba było sobie poszukać i poczytać. Krytykuje pan innych- kampania wyborcza, a gdzie są jakiekolwiek uchwały waszego klubu pokaż pan je wszyscy chętnie poczytają. Schowaliście się w norach i dołkach ze strachu przed sawarynem i płaczecie, a dieta leci. Dużo pan gada mało robi. NIGDY już nie zagłosuję na pis i ich kandydatów a rodzinę mam dużą.
on nie potrzebuje wsparcia
on nie potrzebuje wsparcia 23.04.2020, 18:17
Przecież pisowcy wyżywią się doskonale z naszych podatków. Im koronawirus nie odebrał dochodów. Wręcz przeciwnie, wzbogacili się znajomi królika na miasteczkach i płynach.
88
88 23.04.2020, 16:13
GiS to utajniona nazwa PiS ?
koryto
koryto 23.04.2020, 16:19
To Sawarynowa partia stołków. Na profitach im zalezy!
mieszkaniec
mieszkaniec 23.04.2020, 16:13
Gryfiński "napoleon" i jest tak czy tak już niewybieralny. Prosimy redakcję o cykliczne podawanie tych wojowników przeciwko mieszkańcom naszego miasta którzy głosowali lub coś knuli przeciwko mieszkańcom aby to się utrwaliło i aby na tych absolutnie nie głosować. Bo oni są szkodnikami dla społeczeństwa.
M.
M. 23.04.2020, 16:10
Dobrze zrobił burmistrz ze unikał sesji. Przecież KO chciała podjąć uchwały w sprawie mieszkańców bez żadnych wyliczeń i konkretów, co mogłoby przecież doprowadzić do zapaści finansowej gminy. Trzeba być odpowiedzialnym!
burza
burza 23.04.2020, 17:20
Litosci,bo ile razy można wałkować to samo? Odpowiedzialni ludzie? A gdzie jest w budżecie ujęta klimatyzacja w BANKU, bo przetarg jest ogłoszony?

czy gmina wykupiła zajmowane lokale w banku?
dlaczego chcecie robić taką inwestycję i skąd macie na nią środki ?
czy to są te pieniądze co miały być przeznaczone na pomoc dla mieszkańców?
czy taki wydatek nie doprowadzi gminy do zapaści finansowej?
gdzie są wyliczenia i konkrety na to zadanie ?
TY to nazywasz odpowiedzialnością?
rumba
rumba 23.04.2020, 16:14
Miler, ty naprawdę nie potrafisz czytać ze zrozumieniem? Niech ci żona wyjaśni uzasadnienie uchwał to może pokumasz.
Turek
Turek 24.04.2020, 06:20
Czego wymagasz od Mongoła. ?
Tak
Tak 24.04.2020, 20:59
Kompletne zero on niema myślenia. (BUC )
wall
wall 23.04.2020, 16:04
Pan Romanicz ze swoim PiS sterowanym z Warszawy dostał instrukcje w ostatniej chwili. RAdni klubu PiS pokazali swoją twarz, to jak im zależy na mieszkańcach. Przepychanki jak piaskownicy, a wielu mieszkańców czeka na konkrety bo są w tragicznej sytuacji.

Pozostałe