Co dalej z Dolną Odrą? - czas na rozmowy z premierem

  • 13.08.2020, 17:34
  • Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego Biuro Prasowe
Co dalej z Dolną Odrą? - czas na rozmowy z premierem
Minister Gospodarki Morskiej Marek Gróbarczyk powinien przedstawić koncepcję restrukturyzacji stoczni Gryfia, a w rozmowach o przyszłości Zespołu Elektrowni Dolna Odra musi wziąć udział Premier Mateusz Morawiecki. To głos prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. W posiedzeniu wzięli udział m.in. związkowcy z Dolnej Odry, którzy boją się sygnałów o podziale zakładu i redukcji etatów, a jak mówią - decyzje zapadają bez konsultacji. W tej kwestii potrzeba ewolucji, a nie rewolucji, uważa marszałek Olgierd Geblewicz.

RDS chce poznać koncepcję restrukturyzacji Gryfii.

Olbrzymia pikieta przed zakładem i strach o stratę setek miejsc pracy w Świnoujściu, to ostatnie sygnały z tamtejszego oddziału Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstwa nie jest tajemnicą. Tajemnicą są za to plany na przyszłość. Właśnie o nich chce rozmawiać marszałek Olgierd Geblewicz z Ministrem Gospodarki Morskiej Markiem Gróbarczykiem podczas Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Strona społeczna przyznała, że minął już obiecywany przez rząd termin przedstawienia przez rząd koncepcji restrukturyzacji Gryfii.

 

- Jak zagospodarować ten teren, by on dalej gospodarczo służył regionowi i by ludzie mieli pracę? Jesteśmy w stanie pomóc. Ale tu potrzeba dialogu. Musimy zaprosić stronę rządową, bez nich nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Dobrze, że ministerstwo pracuje nad koncepcją. Dziś mamy pikiety. Docenię każde rozwiązanie, które będzie zabezpieczało pracowników i wykorzysta potencjał tego miejsca. Proponuję wysłać takie zaproszenie. Pracownicy czekają na informacje – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

 

Prezydium WRDS zwróci się do Ministerstwa Gospodarki Morskiej Marka Gróbarczyka o przedstawienie koncepcji restrukturyzacji przedsiębiorstwa.

 

Co dalej z Zespołem Elektrowni Dolna Odra? Czas na rozmowy z Premierem.

Podczas prezydium WRDS miało dojść do dyskusji z Polską Grupą Energetyczną i Wojewodą Zachodniopomorskim o przyszłości Zespołu Elektrowni Dolna Odra. Zaproszeni goście jednak nie wzięli udziału w dyskusji. Działające w elektrowni związki zawodowe przypominają, że porozumienia z Polską Grupą Energetyczną GiEK S.A gwarantują zatrudnienie dla 1330 osób. Porozumienie nie jest respektowane. Już dziś brakuje blisko setki pracowników. W najbliższej przyszłości kilkadziesiąt osób odejdzie na emeryturę, a następców nie ma. Dodatkowo, umowy z pracownikami krótkoterminowymi nie są przedłużane. Związkowcy uważają, że skutkiem będzie degradacja majątku i transfer usług do firmy zewnętrznej, co dodatkowo podniesie koszty. Związkowcy mają świadomość, że przygotowywany jest podział ZEDO na część „węglową” i „gazową”, a także wydzielenie Elektrociepłowni Szczecin i Elektrociepłowni Pomorzany. Przekonują, że zamiast prawdziwych rozmów słyszą tylko ogólniki, brakuje analiz, a koszty transformacji mają ponieść głównie pracownicy, których propozycji się nie uwzględnia. Związkowcy przypominają m.in. o centralnych zakupach węgla, które prowadzone lokalnie mogły by dać oszczędności rzędu nawet 100 mln zł rocznie. Strona społeczna chce rozmawiać o zmianach, gdyż taki proces powinien trwać kilka lat, a nie kilka miesięcy.

 

- Energetyka w Polsce się zmienia, dyskutowaliśmy o tym wiele razy, w czasach poprzednich i obecnych rządów. Byłem zwolennikiem ewolucyjnej zmiany dla naszej Dolnej Odry. Zawsze takie rozwiązania będę wspierał, widzę wyzwania energetyczne, ale i te związane z załogą. Redukcja etatów powinna przebiegać w oparciu o odejścia emerytalne. Liczyłem na szerszą dyskusję. Chciałem również omówić sytuację w MSR Gryfia. Nie znamy wizji po stronie rządzących. Dzisiejszy przykład i nieobecność pokazują, że z Gryfią może być podobnie. Powinno nam się przedstawić realne plany grupy, dyskutować o plusach i minusach. Apelujemy o spotkanie. Jeśli ktoś nie potrafi online poświęcić godziny, to trudno liczyć na dobre intencje i czytelny dialog. Będziemy aktywni i chcemy dyskutować, by zakład się zmieniał, ale i konsultować te zmiany ze stroną społeczną – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

 

Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego chce natychmiastowego spotkania z Premierem, Ministrem Aktywów Państwowych i przedstawicielami PGE o jak najszybsze spotkanie i omówienie sytuacji ZEDO.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego Biuro Prasowe

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (49)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

o Atomowym Pawle
o Atomowym Pawle 19.08.2020, 06:50
Trzeba jednak pójść śladem Nikitińskiego i zrobić atomową elektrownie.
ALEUJA I DO PRZODU
ALEUJA I DO PRZODU 16.08.2020, 13:58
https://archive.org/download/y… HA HA AH AHA AH JARTEK ZAWSZE DZIEWICA I OJCIOEC STEMPLE HA AH AHA AH NSDAP HA AH AHA A AHA A HALI JAREK AH AH AHA AH
AJWAJ ALELUJA  BISMILAH I DO PRZODU
AJWAJ ALELUJA BISMILAH I DO PRZODU 16.08.2020, 13:46
JESZCZE CIOTKI NIE ŁAPIECIE CZYM JESTESCIE W TYM TEATRZYKU AH AH AH A https://youtu.be/vLAjzOSfMXU TO WASZA "KARIERA" HA HA AH AHA
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU 16.08.2020, 13:15
https://youtu.be/gmHsuQHWQ4IHA HA AHA AH TRAKTUJCIE TO WSPAK HA AH AHA AH LUCYFER NIE DAJE ŚWIATŁA HA AH AHA
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 16.08.2020, 12:36
co bajeczka dalej wam nie otworzyła GAŁ ah ah aha ah https://youtu.be/eyA4HDWsb90 jak nie to trudno to świadczy o waszej "inteligencji: ha ah aha zamiast dzień energetyka to dzień "idioty" to wasz dzień ah ah aha
JAREK ZAWSZE DZIEWICA HA HA AH TERAZ I ZAWSZE HA AH AH
JAREK ZAWSZE DZIEWICA HA HA AH TERAZ I ZAWSZE HA AH AH 16.08.2020, 09:13
a jak tam dzień energetyka i masz babo placek https://www.google.com/url?sa=…
JACEK
11352 SUMA =12 1+2=3
PLACEK
731352 SUMA=21 2+1=3
I WYCHODZI MASOŃSKIE 33 HA AH AH TO SAMO ZNACZY KOLOR ORANGE IDZMY DALEJ ILOŚĆ WŁOSÓW
300 974 SUMA=23 2+3=5
O 106 MNIEJ HA HA AH 1+0+6=7 SATURN
5+7=12 1+2=3
33/3 =11 HA HA AH NOWY POCZATEK NWO 13 *52 =676 2024R
kornel makuszyński ah a ah bajka o dojnej odrze
kornel makuszyński ah a ah bajka o dojnej odrze 16.08.2020, 00:05
proponuję ogłosić strajk KOPULACYJNY AH AH AH bo juz możecie się tylko dymać ha ah ah w polinie decyzje nie zapadają tu są tylko nadzorcy tego teatrzyku dla idiotów bedzie farma solarna ha ha ah oraz wątpliwa turbina gazowa jakiś dwóch ukradło ksiezyc ha ha ah i słońce nad dolną nie zachodzi ah ah ah bedzie zapiecek gryfino i bajka na dobranoc https://youtu.be/eyA4HDWsb90 ha ah ah gdzie jest mucha jacek i placek 33 masońskie ha ha ah i te orange kostiumy ha ha ah
Sprzedają Polskę
Sprzedają Polskę 15.08.2020, 19:56
Jak co ? Wszyscy hołubili Dolną nawet PO a Pisdzielce ogłupili ich, uzyskali ich głosy i zaufanie, zdobyli mandat poparcia i od razu do likwidacji a gazówkę poprowadzi amerykańska spółka. Ba ! Będą pracowali na swoim sprzęcie, który za kilka miliardów kupił im od nich PiS.
prezes
prezes 15.08.2020, 16:11
Elektrownia miała działać 50 lat,koniec,kropka,zburzyć po co pudrować (D O) staruchę! Pracowników przeszkolić w strzyzeniu psów i układania bukietów z kwiatów i spoko koko
Gral
Gral 15.08.2020, 10:47
W Dolnej Odrze pracuje dużo ludzi którzy nabyli już dawno prawa emerytalne. U mnie na wydziale są tacy którzy całymi dniami nic nie robią. Po co takich ludzi zatrudniać? W pierwszej kolejności pozbyc się tych emerytów. Ja mam 15 lat do emerytury i martwie sie ze strace prace. A nieroby dostają wysokie pensje za picie kawy i pogaduchy. Wysłać ich na emerytury i ratowac miejsca pracy dla młodszych. A teraz tym bardziej nie chcą odejsc bo czekają na wysoką odprawę. Osobiscie napisze do ministra w tej sprawie. Odprawy tylko dla ludzi ktorym brakuje lat do emerytury. Emeryci nie blokowac miejsc pracy !!!
Szpic
Szpic 15.08.2020, 20:30
Zgłoś kto i przekopka
Kolonizator
Kolonizator 15.08.2020, 20:00
Nie martw się i ciebie i ich zwolnimy.
prezes
prezes 15.08.2020, 16:09
Elektrownia miała działać 50 lat,koniec,kropka,zburzyć po co pudrować (D O) staruchę! Pracowników przeszkolić w strzyzeniu psów i układania bukietów z kwiatów i spoko koko
Gonia
Gonia 14.08.2020, 17:24
Mucha wiedzial ze trzeba zwiewac . A pracownicy dolne dali sie nabrac i glosowali na dude. A teraz duda ma podwyzka a wykiwani pracownicy na trawke brawo
czarna dziura ZEDO
czarna dziura ZEDO 14.08.2020, 16:25
cytując klasyka: "ciemność widzę , wiedzę ciemność"....
radny z wioski
radny z wioski 14.08.2020, 16:18
A gdzie są leniwi i urlopujący się posłowie PO?
A miły być inwestycje i rozwój
A miły być inwestycje i rozwój 15.08.2020, 20:02
Przecież to PiS likwiduje ZEDO. Uchwały i decyzje podjęte. Likwidacja w toku.
obcy
obcy 14.08.2020, 15:16
Panowie pracownicy Dolnej Odry dupka się przypala i po części dobrze i z pracowitością u was kiepsko bardzo kiepsko. Jak można przyechać do pracy 2 mnuty przed i być gotowym i zakończyć tak że 5 minut po 15 autobus odjazd a umycie się i przrebranie. A wiem co piszę dokładnie
Mentalist29
Mentalist29 17.08.2020, 11:34
Do pracy można przyjść nawet 10 sekund przed jak się pracuje w biurze. Na tym polega punktualność żeby być na czas a niekoniecznie pół godziny wcześniej. A co do pracowników ruchu to jesteś w błędzie. Większość pracowników za 25 minut jest już w pracy. Sam parkuje pół godziny przed i są tacy co są wcześniej. Właśnie dlatego możemy się wykąpać , bo mamy zmianę wcześniej. Gdybyśmy jej nie mieli nie było by sensu się kąpać bo i tak zostaje się na 12h z prostej przyczyny - ruch ciągły oznacza to że nie można zostawić urządzeń bez obsługi. Masz rację że jest grupa "olewaczy" którzy nadużywają życzliwości, pewnie jak wszędzie. Ale warto wypowiadać się merytorycznie zamiast się cieszyć z czyiś kłopotów i wymyślać bzdury. Ja się nie przejmuje bo nie mam żadnych zobowiązań i o wyprowadzce z Gryfina myślę od jakiegoś czasu, więc jak pojawi się okazja dużej odprawy jeszcze skorzystam.
zorientowany
zorientowany 14.08.2020, 17:06
Ano tak, że na stanowisku pracy się jest co najmniej pół godziny po rozpoczęciu zmiany i schodzi się ze stanowiska pracy co najmniej godzinę wcześniej.
W ten sposób jest czas na wszystko.
Dziesiątki lat to trwa, nikt z szefostwa, kierownictwa, dyrektorstwa czy ministerstwa nigdy nie interweniował.
prezes
prezes 15.08.2020, 16:10
Elektrownia miała działać 50 lat,koniec,kropka,zburzyć po co pudrować (D O) staruchę! Pracowników przeszkolić w strzyzeniu psów i układania bukietów z kwiatów i spoko koko
Płacący podatki
Płacący podatki 14.08.2020, 08:53
Czas za się wziąć za biurokrację w gminach ,powiatach tam jest przerost ludzi i jeszcze nic nie produkują.
dobra zmiana w samorządzie
dobra zmiana w samorządzie 14.08.2020, 16:31
słusznie ...... na południu gminy takie jak Moryń, Cedynia do połączenia. ludności poniżej 5 tys. w każdej, budżety poniżej 30 mln, inwestycje poziom słaby. Na północy, Stare Czarnowo do połączenia z Gryfinem. Reszta gmin do przeglądu. Ziobro już zapowiedział reformę systemu zarządzania państwem. Będą zmiany do 2023!
Gonia
Gonia 14.08.2020, 07:38
Pracy jest dużo. W amazonie zalanodi idt.ale niech dalej popieraja pis....
Jjh
Jjh 14.08.2020, 11:53
To praca dla przybyszów że wschodu jest bardzo dużo agencji które zatrudniają jak leci i te agencje im płacą w sumie podobnie jak z Polakami w UK czy w innym państwie + chodzi też o wizy pracownicze większość po zakończeniu umowy wraca z pieniędzmi do swoich krajów aby wyrobić następna wizę więc teoretycznie w naszym regionie to jest na + ale potem państwo podnosi podatki bo jest deficyt i co? ludzie narzekają na podatki no to damy socjal w ramach rekompensaty od haraczu
I tak się kręci
Jarek
Jarek 14.08.2020, 01:00
Związki zawodowe w ZEDO to jakieś nieporozumienie!! Te dwa kocmołuchy z solidarności robią sobie z ludzi jaja!! Jak się przyjmowałeś to pod warunkiem ze zapiszesz sie do solidarności, a teraz się *** wypieła i ucieka do sejmiku!!
K
K 14.08.2020, 09:19
Jarek, a jak myslisz, a kto niby walczy o zakład i pracowników?
margaryna
margaryna 13.08.2020, 21:48
Dziwnie cicho ze strony rządowej.
gryfinianin
gryfinianin 13.08.2020, 21:08
jak tam wasz pis nieroby z dolnej w koncu sie za robote wezmiecie chcieliscie kaczygrod to macie nagrode:-)
Wstyd
Wstyd 14.08.2020, 11:19
Masz prawo do swoich poglądów. Czy masz prawo obrażać pracowników EDO? Moja odpowiedź- nie. Mimo to wybaczam Ci albowiem nie wiesz co czynisz.
Pracownik
Pracownik 14.08.2020, 11:12
Zagalopowałeś się kolego. Jeszcze elektrownia nie została zamknięta i wypłatę jeszcze płacą, znajdzie się kilka osób żeby zrobić składkę na prawnika który w sądzie będzie bronił naszego prawa do dobrego imienia. Zastanów się, możesz jeszcze przeprosić .
Antypis
Antypis 15.08.2020, 10:46
Nie strasz, nie strasz ........
Lukaszenko
Lukaszenko 14.08.2020, 12:01
Zapukjcie do niego o 6 rano!
do gryfinianina
do gryfinianina 13.08.2020, 21:47
Nie zazdrość zazdrośniku!
On45
On45 14.08.2020, 10:42
Dobrze mówi. Porządki i czystki już się tam od dawna proszą. Tylko synusie corosie wojki ciotki tatusie mamusie mogą tam pracować. A teraz pewnie 70% tych ludzi nie odnajdzie się na wolnym rynku i wcale się nie dziwię bo 2 lewe rączki do roboty. Posadki się skończą.
Powodzenia
Powodzenia 14.08.2020, 12:27
Nie odnajdą się na rynku? Dobry żart. Nie zapominaj, że te wg ciebie pociotki niekiedy muszą poprawiać robotę po pracownikach z firm zewn, ponieważ to oni znają najlepiej procedury i urządzenia w zakładzie. Te pociotki również przed podjęciem tam pracy, mają doświadczenia z firm poprzednich. Najlepiej jest od razu z góry ocenić, niż po fakcie. Takie podejście dokonywane jest przez osoby, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy i znajomości tematu. W każdej firmie często spotykało mnie otoczenie takich pseudoznawców w każdej dziedzinie, którzy potrafią jedynie pouczać i wydawać polecenia, aniżeli sami pokazać co potrafią.
Jeśli nie odpowiada tobie aktualny stan, w którym się znajdujesz, to spróbuj go zmienić, może z czasem osiągniesz wymażony cel i nie będziesz oglądać się na innych, gdzie zawsze ktoś będzie miał gorzej oraz lepiej od ciebie.
Lu
Lu 14.08.2020, 17:26
Ha ha ha dalej glosuj na pis
Prawica
Prawica 15.08.2020, 11:27
Mój głos, moja sprawa i *** tobie do tego, na komu oddaje swoje poparcie.
Niby gamoń56
Niby gamoń56 14.08.2020, 15:35
Synku ja pracuje w firmie zewnętrznej i nie chwaląc się niejednego tego twojego "fachowca" bym nosem wciągnął... Niektórym poleceniodawcom (jeżeli wogole wiesz o czym pisze teraz) trzeba nawet mówić co w poleceniach mają napisać więc mi tu nie wyjeżdżaj chłopaczku z takim czymś.
Powodzenia
Powodzenia 14.08.2020, 21:11
Również pracowałem tam w firmie zewn i na zachodzie w tej branży. Praca i procedury bezpieczeństwa na takich obiektach są podobne. Natomiast jego obsługa może być różna, jak w sklepie czy warsztacie w relacji klient-sprzedawca, To jest jednak twój pkt widzenia, gdzie zachowujesz się jak buc-wszechwiedzący, bez którego świat nie może istnieć, a robota będzie stała w miejscu.
Niejeden taki fachowiec przejechał się na swej nieomylności, a inny spec zmieszał go z błotem.
Na każdego cwaniaka znajdzie się większy cwaniak. Nie pisz do mnie synku, nie jesteś moim ojcem.
Powodzenia
Powodzenia 14.08.2020, 19:14
I sobie pracuj dalej i wciąż narzekaj, że twój poziom wynagrodzenia jest nieadekwatny do włożonego wysiłku i że w innych firmach mają lepiej, i że ich praca jest więcej warta od twojej.
Z taką mentalnością w jednym miejscu, aż do zawodowej śmierci i żadnej inicjatywy do zmian, współczuję narzekania dalej.
peso
peso 13.08.2020, 19:25
Nie ma szans. Trzeba iść naprzód!

Pozostałe