Pieśni bez słów, odsłona mappingu - Cienie zapomnianych kultur 2020

  • 15.09.2020, 13:33
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Pieśni bez słów, odsłona mappingu - Cienie zapomnianych kultur 2020 org. (Michał Starzyński) BASTARDA
Już wkrótce dawne opactwo cystersów w Kołbaczu ponownie wypełnią ważne duchowe przeżycia – muzyczne i świetlne. Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki zaprasza na XIII edycję projektu „Cienie zapomnianych kultur”, który w tym roku odbędzie się w zmienionej w związku z pandemią formule - z ograniczonym udziałem publiczności w części muzycznej i w obowiązujących rygorach sanitarnych (12 października, rezerwacje: [email protected]) oraz jako wydarzenie online (17 i 18 października 2020 r.).

W tym roku w murach dawnego opactwa cystersów będziemy gościć trio Bastarda z nowym albumem „Nigunim”. Bastarda założona została przez znakomitego klarnecistę Pawła Szamburskiego, któremu towarzyszą wybitni instrumentaliści – wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński oraz Michał Górczyński na klarnecie kontrabasowym.

Przed nami współczesna interpretacja mistycznych, żydowskich pieśni bez słów – chasydzkich Nigunów. To wyjątkowe modlitwy, za pomocą których w zbiorowym śpiewie i tańcu, w euforycznym uniesieniu chasydzi docierają do „komnaty Boga”. Niguny bez słów opowiadają o radości i smutku, o życiu w pełnym spektrum doznań, które stanowiło niejako istotę chasydyzmu, zawsze oscylującego między oczekiwaniem na koniec świata, a radosną, niemal ekstatyczną afirmacją życia. (Można odnieść wrażenie, że w podobnym rozdarciu znaleźliśmy się w ostatnich miesiącach w wyniku pandemii.)

„Mistyczne kompozycje tworzą przestrzeń, w której artyści poruszają się z ogromną swobodą, wielką klasą, wiedzą i wrażliwością tworząc nowatorskie, wybitne dzieło o niezwykłej sile i urodzie. Artyści tworzą współczesne, bardzo osobiste wizje kompozycji z minionych epok. Improwizując wokół archaicznych melodii budują pomost łączący odległe w czasie światy muzyki, docierając do jej uniwersalnego, duchowego wymiaru”.
- Miron Zajfert /dyrektor artystyczny festiwalu "Muzyka Wiary Muzyka Pokoju


Druga część tegorocznych „Cieni zapomnianych kultur” zabierze nas w przestrzeń światła, architektury i żywiołów. Zaprezentowana zostanie nowa odsłona mappingu na murach nawy głównej kościoła pocysterskiego. W tym roku motywem przewodnim będą żywioły, które cystersi w Kołbaczu okiełznali, zaprzęgli do pracy i kształtowania pierwszego opactwa na Pomorzu. Woda, ogień, ziemia i powietrze pomogły szarym mnichom stworzyć w Kołbaczu dzieło, które swoim rozmachem imponuje do dziś. Zobaczymy nową multimedialną scenografię, w którą „ubrane” zostaną cysterskie mury.

W tym roku do pracy nad mappingiem Spichlerz Sztuki zaprosił ekipę artystów wizualnych i motion designerów z Pushka Studio - Bartosza Wójcickiego i Jakuba Cwajdę. Pushka Studio to pasjonaci nowych wizualnych form ekspresji. Zwycięzcy VJ Battle podczas Interference Festival 2015. Finaliści konkursu Circle of Light 2016 Moscow International Festival oraz Polish Graphic Design Awards 2018. Na swoim koncie mają wiele realizacji w kraju i za granicą. Studio współpracuje z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie przy licznych projektach multimedialnych (m.in. MDF)

W dźwiękową podróż podczas mappingu zabierze Artur Sosen Klimaszewski, kompozytor muzyki teatralnej, filmowej, autor muzyki do słuchowisk, wieloletni kompozytor i aktor poznańskiego Teatru Strefa Ciszy, współtwórca trup-hopowego zespołu Dyzmatronik. Projekcją i realizacją filmową z tegorocznych "Cieni zapomnianych kultur" zajmie się studio TwoShots, które już po raz trzeci pracuje przy mappingu.

---
PROGRAM:

12.10.2020 (poniedziałek), godz. 20.00

- KONCERT BASTARDA „Nigunim”
kościół pocysterski w Kołbaczu
(REZERWACJE na e-mail: [email protected], ograniczona ilość miejsc)


- MAPPING „CYSTERSKIE ŻYWIOŁY”
po koncercie, ok. g. 21.00, plac przed kościołem

(WSTĘP WOLNY)WYDARZENIE ONLINE

17.10.2020 (sobota), godz. 20.00
KONCERT BASTARDA „Nigunim”

Facebook/Spichlerz Sztuki
You Tube / Spichlerz Sztuki Kołbacz
Retransmisja koncertu z kościoła pocysterskiego w Kołbaczu

18.10.2020 (niedziela), godz. 20.00
MAPPING „CYSTERSKIE ŻYWIOŁY”

Facebook/Spichlerz Sztuki
You Tube / Spichlerz Sztuki Kołbacz
Retransmisja pokazu mappingu na murach dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu

 

 

Szczegóły (w tym regulamin udziału w wydarzeniu):
www.spichlerz-sztuki.pl

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

watpię
watpię 15.09.2020, 15:52
Chasydzi są na Pomorzu zapomnianą kulturą? A byli tu kiedykolwiek?

Pozostałe