Mural upamiętniający Witolda Pileckiego powstał w Gryfinie

  • 20.10.2021, 14:34
  • Źródło: UMiG Gryfino
Mural upamiętniający Witolda Pileckiego powstał w Gryfinie Fot. UMiG Gryfino
Nowy mural pojawił się w Gryfinie przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki. Ukazuje on Witolda Pileckiego - rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego i żołnierza Armii Krajowej - wraz z wygłoszonym przez niego po usłyszeniu wyroku śmierci zdaniem: "Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać".
Mural powstał z inicjatywy władz gminy Gryfino, jako wyraz pamięci o tej wybitnej postaci polskiego ruchu oporu, skazanej na stracenie przez komunistów w 1948 r.
 
Prace nad graffiti zostały właśnie zakończone. Ich efekt oglądał dziś burmistrz Mieczysław Sawaryn i jego zastępcy Paweł Nikitiński i Tomasz Miler. Towarzyszył im Jakub Sieradzki z Biblioteki Publicznej w Gryfinie, którego dziadek Makary Sieradzki w czasie wojny i tuż po niej był bliskim współpracownikiem rotmistrza Pileckiego.
 
Oficjalne odsłonięcie muralu nastąpi 4 grudnia 2021 r.
Źródło: UMiG Gryfino

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (88)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

nie do wiary
nie do wiary 25.10.2021, 09:50
Ale siara - kradziony pomysł.
różnica
różnica 24.10.2021, 23:07
Nie mural tylko plagiat.
fakt
fakt 24.10.2021, 18:42
Ponurym żartem historii jest to, że wyzwiska, jakimi propaganda lat 50tych obdarzała Pileckiego - przejęło PiS nazywając tak każdego, kto BEZGRANICZNIE NIE POPIERA LINII JEDYNEJ PARTII I JEJ WODZA...
W odniesieniu do obecnej opozycji również lecą wyzwiska typu "pachołki imperialistów zachodnich", "niemieckich zdrajców" (tylko że wtedy było RFN i NRD), itp itd...
Retoryka bardzo podobna jak się poczyta...
88
88 24.10.2021, 17:16
Pileckiemu sprzyjało wyjatkowe szczęście w ucieczce.
Kłamstwem też jest ,że uciekł z terenu obozu Auschwitz. Dziwne, że Cyrankiewicz który po wojnie pomógł wielu więźniom niezależnie od ich politycznych pogladów, nie chciał pomóc w ratowaniu Pileckiego.
Pierwsze organizacje obozowego ruchu oporu zaczęły powstawać już w drugiej połowie 1940 – zakładali je głównie Polacy, działacze socjalistyczni: Stanisław Dubois, Norbert Barlicki, Julian Wieczorek, Juliusz Rydygier, Stefan Bratkowski. Nie jest więc prawdą , że tylko Pilecki zorganizował ruch oporu. Prawdą jest natomiast fakt, że Niemcy po jego ucieczce wybili wszystkich jego towarzyszy którzy pozostali w obozie.
Bardzo aktywni byli osadzeni w Auschwitz żołnierze zawodowi. W październiku 1940 rotmistrz Witold Pilecki (w obozie przebywał pod nazwiskiem Tomasz Serafiński) zorganizował grupę pod nazwą Związek Organizacji Wojskowej (ZOW). Pilecki trafił do obozu 22 września 1940.
https://dzieje.pl/aktualnosci/…
fakt
fakt 24.10.2021, 18:38
Skrywanym nieco skutkiem ucieczki (kogokolwiek) z Auschwitz były egzekucje "karne". Maksymilian Maria Kolbe zginął z powodu ucieczki jakiegoś więźnia.
A co do Pileckiego - zginął właściwie nie za to, co robił w czasie wojny, tylko za to, co robił po wojnie...
BIERUT  Z CYRANKIEWICZEM I  MOCZAREM
BIERUT Z CYRANKIEWICZEM I MOCZAREM 24.10.2021, 16:02
PILECKIEGO ZABILI RYPTYLIANIE https*** HA HA AH
Milena
Milena 24.10.2021, 12:11
Ktoś za to powinien zapłacić.
na odległość
na odległość 24.10.2021, 11:47
Smierdzi plagiatem!
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 23.10.2021, 00:07
JAK MAWIAŁ HENRY KISSINGER " ŻOŁNIERZE TO TĘPE ZWIERZĘTA UŻYWANE W POLITYCE ZAGRANICZNEJ HA AH AH "
gajos
gajos 22.10.2021, 22:13
Futrzaki kontra Pierzaki! Tylko co z tego ma obywatel?
JJ
JJ 22.10.2021, 21:08
Brak rozmów, brak uszanowania zdania innych, brak poparcia dobrych rozwiązań strony przeciwnej, szukanie za wszelką cenę win drugiej strony by zohydzić ludziom przeciwników politycznych, ro zasada działania tercetu. Także w sferze kultury.
UB WIECZOREK
UB WIECZOREK 22.10.2021, 17:10
PRL BIS HA HA AH TERAZ WALI KABARET https*** GRUBA KRESKA HA AH AH PRAWDA CZASU PRAWDA EKRANU HA AH AH https***
Anna
Anna 22.10.2021, 16:26
Wszystko jest lepsze niż jakieś bochomazy samozwańczych graficiarzy
artysta
artysta 22.10.2021, 17:27
Anno, ale to jest bohomaz samozwańczych graficiarzy tylko akurat od beztalencia Sawaryna.
on
on 23.10.2021, 22:25
Zorż, brat Niny twierdził, że Dyzma to oszust i cham.
UB WIECZOREK
UB WIECZOREK 22.10.2021, 12:27
DZIEL I RZADZ HA HA AH https://youtu.be/pgcPF6W_XtE KBW PODJUCHY HA HA AH I PUŁKOWNIK DERKACZ W SZTABIE ANTYKRYZYSOWYM STAROSTWA GOREJACEGO KONARA HA AH AH
Zabili mi dziadka...
Zabili mi dziadka... 22.10.2021, 10:35
Brygada świętokrzyska, WiN, NSZ szli ramię w ramię i krok w krok z Niemcami. Pogromcy Żydów i Polaków.
88
88 22.10.2021, 07:35
To są wasi bohaterowie z NSZ którzy wraz z niemieckimi sojusznikami zostali pojmani do amerykańskiej niewoli. Oni też powinni mieć swój mural ? Ich bohaterskie, wypasione twarzyczki zobaczycie w 3.26 minucie poniższego filmu.
https://www.youtube.com/watch?…
88 flank i nic więcej od niemiaszków
88 flank i nic więcej od niemiaszków 23.10.2021, 12:59
ja widziałem i nic nie widzę złego , alianci wyzwolili miasto i nasi mundury ubrali bo są dumni i wolni (ręce w kieszeni trzymają, fajki palą z niemcami nie stoją ) , obejrzyj jeszcze raz tak wygląda jeniec czy wyzwolony który chce do domu.
Dobry film
Dobry film 22.10.2021, 22:57
Szli razem i razem się poddali. Braterstwo szlaku bojowego.
mis z doklejonym uchem czyli protokół zniszczenia
mis z doklejonym uchem czyli protokół zniszczenia 22.10.2021, 00:40
Otóż to, nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji – który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu, i co się wtedy zrobi?
pytam
pytam 21.10.2021, 19:55
Kto mu dokleił gumowe ucho?
kabareciarze
kabareciarze 21.10.2021, 17:43
A co oni tam modlą się?
Tutejszy
Tutejszy 21.10.2021, 11:14
To miło że nasz leniwy tercet upamiętnia i docenia naszych wybitnych mieszkańców i działaczy społecznych
To kumple Własowa i Bandery
To kumple Własowa i Bandery 22.10.2021, 10:38
Dobre. Ha, ha, ha prawda Mnietku ?
Vatzlav
Vatzlav 21.10.2021, 08:27
Ogólnie to tylko trójka, bo doklejone ucho, kompozycyjnie do kitu, tekst mało czytelny a "medal" to dziecięce wykonanie, jako tako broni się postać.
Widziałem jak kręciło się tam dwóch gości, czy to był czyn społeczny czy za farby robili ten mural, a propos była tu kiedyś propozycja z ks. Popiełuszką, chyba bardziej na miejscu.
Vatzlav
Vatzlav 22.10.2021, 17:06
Tak byłoby o wiele lepiej !
***
GR
GR 21.10.2021, 08:58
Zgadzam sie z ocena oprócz sekwencji o Popiełuszce.

Pozostałe