NFZ będzie zachwalać jedzenie szpitalne. Zleca kampanię promocyjną

  • 28.07.2021, 15:30
  • News4Media
NFZ będzie zachwalać jedzenie szpitalne. Zleca kampanię promocyjną News4Media
Jest synonimem oszczędności i braku smaku. Teraz Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza promować żywienie w szpitalach.

Do 30 lipca zgłaszać się mogą firmy, które chcą, na zlecenie NFZ, przeprowadzić szeroką kampanię edukacyjno-informacyjną o żywieniu w placówkach zdrowia. Na podstawie złożonych ofert Fundusz ogłosi przetarg na działania promocyjne. Urzędnicy zamierzają zlecić: przygotowanie raportu na ten temat, stworzenie strony internetowej, przeprowadzenie cyklu webinarów oraz plebiscytu na najlepszy – w zakresie żywienia pacjentów – szpital. To wszystko ma zwrócić uwagę na to, jak ważna dla chorych jest prawidłowa dieta dostosowana do różnych jednostek chorobowych.

Szpitalna stołówka

O tym, jak karmi się pacjentów w szpitalach, można mówić dużo i zazwyczaj nie są to pochlebne słowa. Już w 2018 roku Najwyższa Izba Kontroli zbadała tę kwestię i orzekła, że nie ma w Polsce jasnych norm żywieniowych dla pacjentów, a także brakuje zasad kontroli i zatrudniania w szpitalach dietetyków. W efekcie chorzy nie tylko otrzymują posiłki dla nich niedostosowane, a wręcz szkodzące. NIK wykrył np., że szpitalne kuchnie serwowały za mało owoców i warzyw, a za dużo mięsa czerwonego i tłustych przetworów mięsnych. Potrawy były ciężkostrawne, ryby konserwowe lub hodowane pochodziły z rejonów zanieczyszczonych. Zamiast masła pacjenci otrzymywali tłuszcz mleczny do smarowania, a ser zastępowano suszonym hydrolizatem białkowym o smaku i aromacie tego produktu.

Mniej niż 6 zł

O ile NIK prześwietlił 20 szpitali w Polsce, to w ubiegłym roku sieć Watchdog Polska zrobiła to z 501 placówkami. Tylko 57 proc. z nich zatrudniało dietetyka. „Szpitale na naszą prośbę załączały wykaz obowiązków dietetyka zatrudnionego w szpitalu i zwykle te listy były długie. Poza codzienną kontrolą posiłków i weryfikacją bądź przygotowywaniem jadłospisów, częstym obowiązkiem dietetyka jest kontrola czystości w kuchni, przygotowywanie comiesięcznych rozliczeń z dostarczonych przez firmę cateringową posiłków czy rozpatrywanie skarg i wniosków dotyczących żywienia. Trudno w tej sytuacji oczekiwać, że dietetyk, mający pod swoją opieką co najmniej 50 pacjentów, będzie w stanie zadbać o ich indywidualne potrzeby żywieniowe.” - oceniają twórcy raportu.

Nie wszystkie szpitale chciały przyznać, czy mają własną kuchnię, czy jednak korzystają z cateringu. Także nie każda placówka ujawniła, ile pieniędzy przeznaczają na żywienie chorych. Na podstawie zebranych danych wskazano, że są w Polsce szpitale, które na nakarmienie pacjenta przeznaczają dziennie mniej niż 6 zł. „Z powyższych danych wynika, że najczęściej tzw. wsad do kotła, czyli wartość produktów spożywczych, których używa się do przygotowania wszystkich posiłków, to między 6 a 8 zł, natomiast kwota brutto, którą szpital musi wydać na żywienie jednego pacjenta dziennie, to najczęściej między 16 a 20 zł. Zatem większym obciążeniem finansowym dla szpitala jest cała logistyka związania z żywieniem pacjentów, niż zakup produktów żywnościowych.”- czytamy.

Skargi

Okazuje się także, że pacjenci nie skarżą się oficjalnie na jedzenie. Wolą sprawę nagłaśniać w internecie, publikując np. zdjęcia w serwisach społecznościowych, niż pożalić się kierownictwu szpitala. Zazwyczaj rocznie jest to kilka takich skarg w danej placówce, choć są także i takie , które w ciągu 12 miesięcy otrzymały aż 200 sygnałów od pacjentów.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

??
?? 30.07.2021, 01:35
To mirabelki nie wystarczą?
Hdhd
Hdhd 29.07.2021, 11:09
To co daje dzikim kotom do jedzenia jest bardziej odżywcze niż szpitalne wyżywienie

tatar z jednym jajem
tatar z jednym jajem 29.07.2021, 13:22
W szpitalu surowego mięsa nie podają
88
88 29.07.2021, 08:40
karwa, to nie dopuszczalne, aby chorych karmić mięsem i rybami !
Natychmiast należy wprowadzić obowiązkowo dietę wegańską.
Więcej warzyw i modlitwy !
Kolejne rządy III RP a zwłaszcza PO i PiS zabrały pieniądze szpitalom i dali Kościołowi. W każdym szpitalu mimo komputeryzacji administracja się zwiększyła , pensje dla dyrekcji wzrosły do nieba bram, a do tego rady nadzorcze, zarządy, kapelani , rzecznicy prasowi. Nie ma kasy na salowe, kucharki, pielęgniarki.

Oburzona
Oburzona 29.07.2021, 08:20
NFZ niech pieniądze przeznaczone na kampanię mającą na celu ocieplenie wizerunku szpitalnych posiłków przeznaczy je na poprawę tych posiłków i kampania nie będzie potrzebna. Co za idiotyzm! I to za pieniądze podatników :/
niewolnicy egipscy na wolnym wybiegu ha ha ah HULAJNOGA PLUS HA HA H
niewolnicy egipscy na wolnym wybiegu ha ha ah HULAJNOGA PLUS HA HA H 29.07.2021, 01:25
co za teatr ha ha ah KIEDY SIĘ RODZISZ jesteś wolny i czysty.
Potem zabierają cię od matki, ważą, mierzą, oceniają stan zdrowia. pobierają odcisk stopy i gdzieś wysyłają. Potem ojciec cię rejestruje w USC. Nadają ci ID, sporządzają akt urodzenia ( kontrakt) w trzech egzemplarzach i gdzieś wysyłają. Później masz dostęp tylko do wypisów i odpisów, za które musisz im zapłacić. A oryginał? Po wycenie jesteś już tylko papierem wartościowym a twoją wartością jest oszacowana wartość podatków jakie zapłacisz przez całe swoje życie. To ich zysk. Nikt nie pyta czy zgadzasz się na podatki. Wprowadzają je ustawami i po prostu sobie odciągają od tego co wypracujesz. Jak ich nie płacisz to kończysz w więzieniu lub na ulicy. Kiedy jesteś stary dają ci jałmużnę na przeżycie. Jesteś jednak już tak chory, że długo to nie trwa. Wtedy musisz zapłacić za miejsce na cmentarzu i swój pogrzeb. Z reguły nie masz nic lub długi, więc rodzina odrzuca spadek. Nie pozostaje po tobie nic. Dlaczego się na to godzisz? Bo bardzo starannie nad tobą pracują. Chrzczą cię zanim umiesz powiedź gaga. Uczą cię religii, przykazań i podstawowej zasady: moja wina, moja wina, moja wina. Prowadzą cię tą drogą przez następne etapy a za wszystko musisz zapłacić. Posyłają cię do szkoły, w której uczą tego co sami wymyślili. Bezrozumnie powtarzasz zasady i regułki a im mniej myślisz samodzielnie tym większą robisz "karierę". Wszelkie odstępstwa od normy są tępione, wyszydzane, piętnowane. Jesteś gotowy aby uwierzyć we wszystko co ci powiedzą nawet nie osobiście ale przez telewizor czy radio. Od tej pory jesteś już zdalnie sterowany i manipulowany. jesteś bezrefleksyjny. Mówią ci, że musisz się strzyknąć to się strzykasz. nie wiesz czym i na co, ale to dla ciebie nie jest ważne. Potem mówią, że musisz strzyknąć swoje dzieci, choć one nie chorują. Robisz to. Robisz wszystko co ci każą. Kiedy wywołają wojnę, ubierają cię w mundur i mówią, że musisz bronić ojczyzny. Ty giniesz a oni się bawią i zarabiają. Mówią ci, że ci są dobrzy a ci źli, że ta rasa jest mądra a ta głupia. a potem na odwrót. Dzielą nawet twoją rodzinę na prawych, lewych i środkowych. Ciebie każą za najmniejsze odstępstwa a sobie wybaczają największe oszustwa i zbrodnie. godzisz się na wszystko.
Shs
Shs 29.07.2021, 11:10
Oho Mateusz wstał
UBUWATEL  KEIN
UBUWATEL KEIN 29.07.2021, 18:35
NIE AJWAJ Z ***AREI JAKA TWORZYCIE HA AH AH
sok
sok 29.07.2021, 00:57
Oglądaliścię kiedyś taki film cebulowe wiadomości? Był tam gość co kupił komputer i nie mógł dojechać do domu... bo przed dojazdem do domu był już nowszy model :D chłop zawracał i do sklepu aby nowszy kupić:
czuwaj
czuwaj 28.07.2021, 19:31
Do zaszczepionych. Pamiętajcie, że w przyszłym roku skończy się ważność waszych szczepionek i prawdopodobnie dostaniecie powiadomienie typu: ważność szczepionki upływa XX XX xxxx, zaszczep się bo nie wejdziesz do kina.
Koronawirusa już prawdopodobnie nie będzie, szczepienia zostaną, tak jak ograniczenia dla niezaszczepionych
aleś ty głupi...
aleś ty głupi... 28.07.2021, 20:46
Idź do żłobka w Gryfinie - może salmonellą się zarazisz. Przecież to "wolność"...
Zus
Zus 28.07.2021, 18:52
*** ZUS, człowiek płaci co miesiąc kupę pieniędzy na to gowno a potem nawet z dobrej opieki nie można skorzystać, nie mówiąc o szpitalnym jedzieniu, zlikwidować ZUS, wszyscy chcą dobrowolnych a nie przymusowych składek
Knagulec
Knagulec 28.07.2021, 17:44
To juz dużo duzo lepsze jedzenie maja zwyrodnialce w kryminałach tylko leżą tyją i kamufluja sie na nasz koszt
Była pacjentka
Była pacjentka 28.07.2021, 16:58
To żart?
a może osobne stawki na żywienie od NFZ?
a może osobne stawki na żywienie od NFZ? 28.07.2021, 16:20
Zanim zaczniemy narzekać na szpitalne jedzenie - najpierw zobaczmy ile wynosi dzienna stawka. Z tego trzeba i kupić produkty, utrzymać kuchnię, kucharzy, wreszcie rozwieźć to po oddziałach i pozbierać potem z powrotem...
W dodatku szpital musi to sobie "wkalkulować" w dobę pobytu pacjenta - i musi wybierać - czy zwiększać stawki na żywienie kosztem innych składowych pobytu człowieka w szpitalu...
dobra rada
dobra rada 29.07.2021, 18:14
a dleczego tyle wynosi dzienna stawka? Niech rzad odstawi kler od koryta ,ograniczy sobie nagrody i pieniadze sie znajda.

Pozostałe