Czy cukier faktycznie jest taki szkodliwy?

  • 08.11.2019, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Czy cukier faktycznie jest taki szkodliwy?
Naukowcy co jakiś czas bombardują nas informacjami na temat rzeczy, które nam nie służą. Z pewnych powodów na listę trafił także cukier – mówi się o jego szkodliwości, uzależnieniu od cukru, a także ilości dostarczanych kcal… Wszystkie te kwestie sprawiają, że ten konkretny produkt znajduje się pod stałym ostrzałem ze strony środowisk medycznych i naukowych. Nie dzieje się to jednak bez powodu, ponieważ stopniowo możemy mówić o prawdziwej pladze otyłości.

Plaga otyłości nie bierze się znikąd. Jak wskazują eksperci, jej główną przyczyną jest codzienne przejadanie się i spożywanie nadmiernych ilości żywności. Co więcej, ludzie także wielokrotnie przekraczają dzienne spożycie cukru, co w konsekwencji prowadzi do nadmiernej masy ciała. Można więc mówić o uzależnieniu się od jedzenia, a pośrednio także  od nadmiaru cukru.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Pośród nich wymieniamy np. stresującą pracę i nadmiar obowiązków każdego dnia. W takiej sytuacji większość z nas nie zauważa problemu i nie korzysta z pomocy specjalistów np. psychologów i psychiatrów, a swoje zaburzenia i choroby przenosi na różnego rodzaju używki np. alkohol, ale także żywność i słodycze.

Niewątpliwie, zaburzenia odżywiania się np. bulimia lub kompulsywne objadanie się to poważny problem. Warto zdać sobie sprawę, że leczenie tych zaburzeń wymaga współpracy ze specjalistami: lekarzami, psychologami i dietetykami.

„Biała trucizna” – czy na pewno?

Cukier (i sól) zwykło się nazywać „białą trucizną”.  Jednakże, warto zauważyć, że zgodnie z Normami Żywienia Populacji Polski, małą ilość energii, bo zaledwie do 10%, możemy dostarczyć pod postacią cukrów prostych. O czym to świadczy? O tym, iż kluczem do zdrowej, ale i smacznej diety jest dawka. Już od czasów antycznych głoszono , że wszystko jest trucizną i nic nią nie jest, kwestią pozostaje dawka (Paracelsus). W dużej dawce wszystko jest dla nas niebezpieczne, nawet woda, która jak dobrze wiemy, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. W związku z powyższym nazywanie cukru „białą trucizną” ma sens wtedy, kiedy spożywamy go w nadmiernych ilościach.

Kiedy cukier pomaga?

Cukier, jaki i pozostałe składniki odżywcze, jest źródłem kcal, a kalorie są rezerwuarem energii. Jeżeli zaczynamy dzień od pełnowartościowego śniadania (którym z całą pewnością nie będzie kawa i papieros) np. owsianki ze: świeżymi owocami, pełnoziarnistymi płatkami i mieszanką orzechów, to z jednej strony dostarczymy sobie sporą dawkę energii, ale takiej która będzie uwalniana stopniowo i wpłynie korzystnie na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. W tym posiłku znajdziemy także sporą dawkę witamin, składników mineralnych i błonnika, niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu.

Kiedy cukier szkodzi?

Pozostaje ważne pytanie: cukier a zdrowie. Czy spożywanie dużych ilości jest szkodliwe? Oczywiście, że tak, podobnie jest z każdą substancją i każdym produktem, gdyż to dawka czyni substancje trucizną. Nadmierna ilość cukru, której nie możemy strawić, obciąża nasz organizm i odkłada się pod postacią tkanki tłuszczowej. Musimy być świadomi tego, że w nadmiarze szkodliwe jest wszystko: białko, tłuszcz, a nawet witaminy lub antyoksydanty opóźniające proces starzenia się.

Cukru, a także innych produktów spożywczych nie należy także spożywać  przed snem. Ostatni posiłek lub przekąska powinna być spożyta na 2 – 3 przed pójściem spać. W przeciwnym razie, nie mamy możliwości spalić spożytych kalorii i mogą one zostać zgromadzone pod postacią tkanki tłuszczowej.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: