Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 kwietnia 2026 20:43
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sejmik odwołuje się od decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie nie miała kompetencji, aby oceniać uchyloną uchwałę Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z maja 2018 roku w sprawie pomocy finansowej dla samorządów na programy in vitro. - To skandaliczny przykład pracy pod polityczne dyktando PiS - ostro komentował sprawę marszałek Olgierd Geblewicz podczas Sesji Sejmiku. 14 sierpnia br. Radni województwa jednomyślnie zagłosowali za odwołaniem się w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Sejmik odwołuje się od decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Autor: wzp (arch.)

Do obowiązków Regionalnej Izby Obrachunkowej należy ocena decyzji podejmowanych przez Samorząd Województwa pod kątem legalności wydatków finansowych, zatem RIO nie miała podstaw do oceny przyjętej przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego pod koniec maja br. uchwały pn. „Pomoc finansowa dla jednostek samorządu terytorialnego z obszaru województwa zachodniopomorskiego z przeznaczeniem na dofinansowanie programów polityki zdrowotnej w zakresie pozaustrojowego leczenia niepłodności (in vitro)” gdyż dokument miał jedynie charakter intencyjny, inaugurujący wolę Województwa Zachodniopomorskiego w tym zakresie. Uchwała to jedynie koncepcja, zamiar i plan, by pomagać finansowo parom czyniącym starania o posiadanie potomstwa, kiedy wszystkie inne formy leczenia zawiodły. Radni Województwa zdecydowali się więc zaskarżyć decyzję RIO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

- Regionalna Izba Obrachunkowa nie miała prawa wypowiedzieć się na temat tej uchwały gdyż nie rodzi ona skutków finansowych, co paradoksalnie sama uznała, a pomimo tego się nią zajęła. Po raz pierwszy w szesnastoletniej pracy w samorządzie spotkałem się z taką sytuacją i inspiracja polityczna jest dla mnie aż nadto widoczna. Zresztą pierwszym sygnałem politycznego wykorzystania RIO było nakazanie nam podpisania oświadczeń, że nie finansowaliśmy udziału uczestników Marszu Wolności wiosną tego roku. To bardzo niebezpieczny precedens dla samorządu, z którym trzeba walczyć wszelkimi legalnymi metodami. - przyznaje marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

 

Marszałek zadeklarował, że zapisy uchwały o wsparciu finansowym dla samorządów na programy In vitro będą realizowane. Od czasu uchwalenia uchwały Sejmiku, tj. od końca Maja, zachodniopomorskie samorządy zostały zaproszone do składania wniosków o udzielenia wsparcia finansowego. Po ich przeanalizowaniu przez Zarząd Województwa, trafią pod obrady Sejmiku.

 

- Decyzje o udzieleniu wsparcia czy nie udzieleniu wsparcia na jakikolwiek cel publiczny podejmuje Sejmik o czym doskonale wiemy. We wrześniu pierwsza tego typu uchwała dotycząca Szczecinka trafi pod obrady Sejmiku, ale niezależnie od tego chcemy odwoływać się od ewidentnego politycznego orzeczenia. – podsumował marszałek Geblewicz.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EwelinaTreść komentarza: A co to znaczy żeby na pogrzeb ubrać różowy akcent?Data dodania komentarza: 2.04.2026, 20:29Źródło komentarza: Pożegnanie to jedyny most, przez który musimy przejść samotnie, choć po obu stronach stoją tłumyAutor komentarza: informatykTreść komentarza: Warto jednak uważać na te algorytmy ZUS, o których mowa w tekście. Nawet jeśli wyjazd jest „legalny”, to systemowa analiza częstotliwości L4 może nas wrzucić do kolejki do kontroli. Elastyczność to jedno, ale statystyka w urzędzie nadal działa po staremu.Data dodania komentarza: 2.04.2026, 20:28Źródło komentarza: Koniec kar za wyjazdy na L4. Nowe przepisy od 13 kwietnia zmieniają zasady kontroli zwolnień lekarskichAutor komentarza: A. ŻmijewskiTreść komentarza: Wszystko się pyr pyr zmienia czyli zasadniczo panta rei, ale ludzie jeść coś muszą więc z dziada pradziada od czterdziestego piątego uparwiamy ogrodowe pomidory w szklarniach pyr pyr pyrData dodania komentarza: 2.04.2026, 19:47Źródło komentarza: Koniec pewnej epoki. Ostatni kiosk Ruchu w powiecie gryfińskim się zamykaAutor komentarza: z GryfinaTreść komentarza: W Gryfinie ostatni był przy ul. 1 Maja. Zwróćcie uwagę, że z takimi miejscami, jak w Gryfinie, czy Chojnie, znika kawałek naszej tożsamości. Kiosk to nie tylko handel, to był punkt informacyjny, gdzie wiedziało się co słychać w gminie szybciej niż z internetu. Teraz zostały tylko bezduszne markety.Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:42Źródło komentarza: Koniec pewnej epoki. Ostatni kiosk Ruchu w powiecie gryfińskim się zamyka
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama