Monument z kotwicą wymaga odnowienia

  • 19.04.2018, 14:14 (aktualizacja 19.04.2018, 14:47)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Monument z kotwicą wymaga odnowienia Fot. UMWZ
Zaniedbany i zarośnięty monument z kotwicą – niegdysiejszym symbolem morskości miasta - wita kierowców, którzy jadą drogą ekspresową S3, tuż przed dawnym skrzyżowaniem z drogą powiatową Szczecin Dąbie – Rzęśnica. W opinii wielu mieszkańców regionu to wątpliwa wizytówka stolicy województwa, zwłaszcza teraz, gdy w związku z trwającą przebudową drogi ruch w tym miejscu jest spowolniony i łatwiej zauważyć zdewastowany pomnik. Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zainterweniował w tej sprawie.

- Nie chciałbym, aby tak wyglądała wizytówka Szczecina na wjeździe do miasta. W czasie, gdy podejmujemy się budowy Morskiego Centrum Nauki, gdy mówimy o pielęgnowaniu naszej morskiej tożsamości, a Szczecin ma być gospodarzem Światowych Dni Morza, warto zwracać uwagę na takie detale – mówi Olgierd Geblewicz.

Marszałek zwrócił się do dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, która jest właścicielem terenu, z prośbą o odnowienie postumentu.

Na zapomnianą kotwicę u bram miasta uwagę zwrócił poseł na Sejm RP, Arkadiusz Marchewka.

W przestrzeni publicznej toczy się dyskusja o burzeniu starych pomników i stawianiu nowych, a zapominamy o tych, które przez lata stanowiły i nadal powinny stanowić element naszego krajobrazu - powiedział.

Jak wynika z rozeznania tematu przez portal sedina.pl, takich elementów jest w mieście około 60. Najbardziej znana kotwica zastępuje monument Sediny na placu Tobruckim.

- Ustawiane przed szkołami, na skwerach, czy też przed siedzibą Zarządu Portu stanowiły coś, co można nazwać szczecińskim meblem miejskim – mówi badacz historii Szczecina, Andrzej Kraśnicki jr. - Dzięki pomocy GDDKiA wiem, że kotwica stanęła w latach 1976-77. Tak wynika z analizy archiwalnych zdjęć będących w zasobach Generalnej Dyrekcji. Skrzyżowanie wyglądało wówczas inaczej niż po przebudowie pod koniec lat 70. XX wieku, kiedy trasa stała się dwujezdniowa. „Witacz” z kotwicą ustawiony był blisko drogi, w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Po przebudowie pozostał na starym miejscu, dlatego dziś stoi oddalony od ulicy. Na kotwicy jest fabryczny napis „Acier Moule”, co wskazuje na jej francuski rodowód.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

huk
huk 19.04.2018, 15:29
Nooooo, jak ktoś w to przydzwoni...

Pozostałe