Nadleśnictwo o Krzywym Lesie: Ingerujemy w pomnik przyrody w sytuacji, gdy stanowi on zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego

  • 30.07.2020, 23:23
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Nadleśnictwo o Krzywym Lesie: Ingerujemy w pomnik przyrody w sytuacji, gdy stanowi on zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego
Wycinka drzew w Krzywym Lesie wzbudziła niepokój nie tylko wśród mieszkańców Gryfina i okolic. Wynikała ona z tego, że bez szerszych konsultacji przystąpiono do projektu. Próbę wyjaśnienia podjętych działań poczyniło Nadleśnictwo Gryfino, czego dowodem jest poniższy list, który wpłynął do naszej redakcji.

W nawiązaniu do artykułu dotyczącego powierzchniowego pomnika przyrody Krzywy las i prac związanych z wycinką niektórych drzew na jego terenie, który ukazał się na łamach portalu igryfino, z upoważnienia Nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino Pana Ryszarda Brygmana uprzejmie informuję:

Każdego roku, zgodnie z procedurami obowiązującymi w nadleśnictwie obiekty przyrodnicze objęte ochroną prawną podlegają przeglądom pod kątem stanu zachowania. Dotyczy to również powierzchniowego pomnika przyrody Krzywy las. W trakcie przeglądów, dokonywanych na jego terenie wspólnie z przedstawicielami Gminy Gryfino weryfikuje się m.in. żywotność rosnących tu drzew, konieczność usuwania podrostu innych gatunków drzew i krzewów oraz innych prac pielęgnacyjnych. Istotnym elementem przeglądów jest również ocena ewentualnego zagrożenia dla osób licznie odwiedzających obiekt, związanego z możliwością obłamywania się uschniętych wierzchołków, konarów bocznych lub obalania się całych drzew (nie tylko „krzywych sosen” ale również innych drzew, prawidłowo ukształtowanych, które rosną na powierzchni stanowiącej pomnik przyrody). W przypadku zaobserwowania zagrożenia drzewa takie lub ich fragmenty są usuwane i pozostawiane do naturalnego rozkładu na terenie pomnika. Działanie to jest to zgodne z ustawą o ochronie przyrody, której art. 45 ust. 2 pkt 4 mówi o możliwości ingerencji w pomnik przyrody w sytuacji gdy stanowi on zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

Z uwagi na wiek drzewa tworzące Krzywy las z biegiem czasu będą wykazywać tendencję do zamierania. To naturalny proces. W związku z tym, jak zostało to nadmienione w artykule, w pobliżu Krzywego lasu planowane jest założenie dwóch 10 arowych powierzchni zastępczych dla starzejącego się już drzewostanu Krzywego lasu. Na powierzchniach prowadzone będą próby odtworzenia krzywizn drzew, poprzez naśladowanie sposobów, jakie wykorzystali protoplaści tworzący niegdyś ten niezwykły dziś pomnik przyrody. Drugim z planowanych sposobów będzie wysianie nasion pozyskanych z drzew Krzywego Lasu i obserwacja ewentualnych powtórzeń cech u potomstwa. Wszystko po to, aby zachować ciągłość istnienia tej niezwykłej atrakcji na turystycznej mapie Polski.

Założenie powierzchni zastępczych jest jednym z elementów projektu rewitalizacji Krzywego lasu, który będzie realizowany wspólnie z Gminą Gryfino.

 

Pierwszy list-artykuł zamieściliśmy dzień wcześniej tutaj:

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/37519,wycinaja-drzewa-w-krzywym-lesie

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gosc
gosc 02.08.2020, 01:03
wycinają bo zagrażają ludziom, którzy to przychodzą tam tylko po to by je zobaczyć. Czyli jak już wytną drzewa to nie już ani ludzi ani drzew. Nie będzie nic haha
Diagnozy
Diagnozy 01.08.2020, 12:38
Zgłosić gdzie trzeba, nie tutaj pisać!
kuki
kuki 01.08.2020, 01:02
Niektórzy serwilizm wobec włądzy podnieśli do rangi sztuki !!
Knagulec
Knagulec 31.07.2020, 17:21
Przegumować pilarza
Dyl
Dyl 31.07.2020, 06:57
Brawo ! tym razem, artykuł , czytałem z przyjemnością, i tylko raz. he,he,he
siekiera i piła
siekiera i piła 31.07.2020, 01:10
To tak jakby żołnierz z karabinem miał przywracać pokój.
paprykarz
paprykarz 31.07.2020, 01:07
Czyli znowu Sawaryn namieszał i oczywiście ze społeczeństwem nie rozmawiał bo uważa się prawdopodobnie za wszechwiedzącego. Żenada!
Oluś
Oluś 31.07.2020, 10:14
Sawaryn namieszał? No tak namieszał bo to z jego inicjatywy ten Krzywy las przejdzie rewitalizację. O tym wiadomo nie od dziś że tam będzie się działo. A ty paprykarz to jesteś jakiś nietutejszy. A dlaczego miał rozmawiać ze społeczeństwem? Rozmawiał z fachowcami co się na tym znają i pozyskał środki i to jest najważniejsze bo jakoś do tej pory nikomu to się nie udało. Brawa dla burmistrza Sawaryna.
komar
komar 01.08.2020, 01:09
Sawaryn to nieudacznik jak się za coś bierze to od d.py strony. Gdzie projekt ekspercki? Leśnicy są od wycinania drzew , podobnie jak Sawaryn. To im wychodzi najlepiej. Pójdźcie i zobaczcie co zrobili to was serce zaboli!

Pozostałe